Výzvu, aby politici žádali po Asadovi humánní přístup k civilistům v Halabu i dalších částech Sýrie, vyslovila novinářka Tereza Engelová. Lidé přišli na už třetí setkání na podporu Halabu s transparenty "Mír Aleppu" a se svíčkami. Řečníci vyjadřovali zklamání nad tím, že nad místem konfliktu nebyla vytvořena bezletová zóna a nebyly vytyčeny humanitární koridory.

Dnes boje o historické město zřejmě vrcholily, povstalci se podle opozičních představitelů stáhli ze všech šesti dosud ovládaných důležitých čtvrtí a Rusko, které Asada podporuje, oznámilo, že syrská armáda ovládá 95 procent města.

Do země odcestovala skupina českých poslanců 

Nepřehledné boje mezi syrskou armádou, takzvaným Islámským státem a protirežimními povstalci si už vyžádaly tisíce civilních obětí. Podle zpráv OSN Asadova armáda i islamisté používali také chemické zbraně. Zatímco Rusko stojí na straně Asada, Spojené státy podporují umírněnou opozici.

Do země v pondělí odcestovala s humanitární pomocí skupina českých poslanců, v Sýrii budou jednat s představiteli parlamentu a přijme je také ministr zahraničí Valíd Mualim. Proti cestě protestovali poslanci pravicové opozice, nelíbí se ani představitelům koaliční KDU-ČSL. Podle nich oficiální setkání legitimizuje režim Bašára Asada.

Čtěte také: Proti novele vinařského zákona protestovalo v Praze 200 lidí