Vláda ale jejich požadavky pravděpodobně nevyslyší, prosazení reformy považuje za svůj klíčový úkol. Protest odborů, který trval necelou hodinu, se podle policie obešel bez problémů. Demonstrace pouze na některých místech na čas zkomplikovala dopravu.

Odboráři se dopoledne sešli na Žižkově u Domu odborových svazů, pak pochodovali vyzbrojení vlajkami a transparenty s nápisy "Reformu ano, ale spravedlivou", "Reforma jen pro bohaté" či "Topolánek vaří z vody" na Václavské náměstí. Pochod doprovázela reprodukovaná i živá hudba, bubnování a pískot. I na náměstí demonstranty povzbuzovala hudba. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátor ČSSD Milan Štěch uvedl, že chystaná reforma nepomůže zlepšení rozpočtů, ale pouze zvýší polarizaci české společnosti. Plány kabinetu Štěch označil za "škrtformu". "Vláda připravila nezodpovědný pokus na obyčejných lidech, kteří tento experiment zaplatí. Pro takovýto reformní hazard nezískala vládní koalice od občanů ve volbách mandát," přečetl ve společné výzvě odborářů adresované českým politikům předseda odborového svazu Kovo Josef Středula.

Dav vyzbrojený kromě transparentů píšťalkami, řehtačkami, bubínky či megafony skandoval: "Hanba vládě." Demonstrace se kromě členů ČMKOS zúčastnili i členové řady různých nejen odborových organizací. Připojily se například Sdružení pacientů, Rada seniorů, Sdružení nájemníků či hnutí Ne základnám. Mezi demonstranty byla i komunistická mládež a revoluční socialisté. Nechyběli předseda ČSSD Jiří Paroubek a poslanec Evropského parlamentu za ČSSD a bývalý šéf ČMKOS Richard Falbr. "Jsem rád, že nálada byla taková vynikající, bojová a přitom slušná," řekl po demonstraci novinářům Štěch. Odboráři původně počítali s účastí 50.000 až 70.000 lidí.

Vláda výzvy odborářů k zastavení či razantním změnám reformy pravděpodobně nevyslyší. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že s dnešní demonstrací je to podobné jako s nedávným hlasováním o nedůvěře vládě, které jeho kabinet ustál i s podporou dvou nevládních poslanců. "Fakticky si všichni přejí, aby ta opatření v té podobě, jaká jsou, prošla," uvedl premiér po jednání výkonné rady své strany. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zase ČTK řekl, že odbory se brání jakýmkoli změnám, nicméně neodpovědná fiskální politika dopadne právě na nejchudší vrstvy obyvatelstva.