Novinářům to oznámil mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Tamáš. Původně chtěli odpůrci amerického záměru demonstrovat na nedalekém Hradčanském náměstí, ale ministerstvo vnitra jim to nedovolilo.

Demonstraci proti dnešní návštěvě prezidenta George Bushe organizátoři podle Tamáše již před několika týdny řádně nahlásili. "Všechno probíhalo hladce až do dnešního rána. Před 20 minutami skončilo jednání se zástupci policie. Na příkaz ministra vnitra (Ivana Langra) bylo Hradčanské náměstí pro naši demonstraci uzavřeno," řekl novinářům Tamáš krátce před polednem. Podle Tamáše je cílem shromáždění projevit názor, že americká základna nezvýší bezpečnost Česka ani Evropy.

Protestovat budou i Mladí komunisté

Kromě akce iniciativy Ne základnám chtějí demonstrovat také Mladí komunisté. Plánují shromáždění před americkým velvyslanectvím. Odpůrci radaru dokonce zpočátku předpokládali více demonstrací. Magistrátní přehled ohlášených akcí na dnešek a na úterý zahrnoval původně více míst pro protesty. Manifestující totiž nahlásili i záložní místa, kde očekávali, že by mohli Bushe potkat.