Mezi účastníky byli i bývalí sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan a sociálnědemokratický předák z Ústecka Jaroslav Foldyna. Na Václavské náměstí přišli s transparenty také členové vládních zelených z jižních Čech, Olomoucka, Ostravy, České Lípy, Domažlic a dalších měst a regionů. "Nenechme se zmanipulovat do americké hry, jejímž cílem je růst zisků amerických zbrojařských korporací," vyzývali řečníci. "Říkáme ne americké hegemonii, chceme o radaru referendum, vláda nemá právo vládnout proti vůli většiny občanů, chceme zákon o obecném referendu," ozývalo se od řečnického pultu. Účastníci demonstrace skandovali: "Referendum, referendum."

Nechyběl ani válečný veterán z Iráku

Na demonstraci vystoupili také poslankyně KSČM Kateřina Konečná, místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) a šéf stavebních odborů Stanislav Antoniv. Pozdrav demonstrantům poslala režisérka Věra Chytilová, přišel režisér Zdeněk Troška a pořadatelé přivedli k mikrofonu i amerického veterána z války v Iráku. "Nenechte vaši vládu, aby rozhodovala za vás. Bojujte. Když se spojíte, nikdy vás neporazí," vyzval odpůrce radaru. Za vládní zelené hovořil člen vedení strany Matěj Stropnický. Zelení podle něj odmítají americkou doktrínu preventivní války a protiraketovou obranu. Vyčkávají prý ale, protože si někteří členové vedení myslí, že USA od stavby základen ustoupí. "(předsedu strany Martina) Bursíka vyhoďte," volali demonstranti. "Protiraketová obrana je zbraní prvního úderu, je to nástroj globální nadvlády," citoval americké odpůrce protiraketové obrany mluvčí pořádající iniciativy Ne základnám Jan Tamáš.

Premiér Mirek Topolánek novinářům řekl, že se vláda bude dále snažit veřejnosti vysvětlovat okolnosti případného umístění americké základny v ČR. Kabinet podle něj má na informační kampaň ještě dost času, protože parlament o základně bude hlasovat nejdříve na začátku příštího roku.

Během demonstrace účastníci podepisovali petiční archy, aktivisté jim rozdávali letáky proti americké základně a dalších akcích i píšťalky, aby je bylo při hvízdání více slyšet. Aktivnější demonstranti si přinesli megafony. Po necelých dvou hodinách se účastníci seřadili do průvodu a vydali se na pochod pražskými ulicemi. Směřovali na Národní třídu, Smetanovo nábřeží, přes Karlův most, Malostranské náměstí, Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí, kde chtějí pořadatelé protestní shromáždění zakončit.

Radarová základna by měla stát v Brdech. Česko chce vyjednávání s USA o jejím stavbě koordinovat s Polskem, kde by měla být umístěna druhá část protiraketového systému. Zatímco v Česku má být radar, na polském území by mělo podle amerického záměru stát silo s desítkami raket. Česká diplomacie by uvítala, kdyby protiraketový štít byl napojen na NATO. Podle průzkumů veřejného mínění se základnou nesouhlasí zhruba tři pětiny lidí. Téměř tři čtvrtiny obyvatel požadují, aby o ní občané rozhodli v referendu.

Demonstrovat se bude i ohledně příjezdu amerického prezidenta Bushe do metropole

Počátkem června navštíví Česko americký prezident George Bush v rámci své cesty na summit G8 do Německa. V Praze se setká s českými nejvyššími ústavními činiteli. Hlavním tématem rozhovorů bude plánovaná výstavba protiraketového systému v ČR a Polsku. Záměr Američanů vyvolává kontroverzní reakce doma i ve světě. Čeští aktivisté chystají na dny jeho pobytu v Česku demonstrace.