V neděli 7. března se od 12.30 do 16.00 hodin (a dále každou poslední neděli od 28. 3. do 29. 8. 2021) uskuteční na Václavské náměstí u sochy svatého Václava shromáždění „Protest za zrušení vládních opatření nebo opatření hejtmanů, odstoupení vlády“. Také v neděli, ale na Staroměstském náměstí od 14.00 do 16.00 hodin uspořádá iniciativa Chcípl PES „Demonstraci za ochranu Ústavy ČR a našich práv a svobod“.

Podmínky pro konání veřejných shromáždění jsou upraveny od 1. března. Hlavní město poučilo jejich svolavatele o platných opatřeních a nutnosti je bez výjimek dodržovat. Akce se smí zúčastnit maximálně sto osob při dodržení dvoumetrových rozestupů. Zakrytí dýchacích cest je už dnes samozřejmostí, ale důležitou novinkou je fakt, že v důsledku lockdownu budou shromáždění v hlavním městě pouze pro Pražáky. 

Demonstranti z jiných okresů musí protestovat doma

V krizovém opatření vlády je sice ve výjimkách k opuštění místa bydliště explicitně uvedena účast na shromáždění. Tato výjimka se však vztahuje pouze k území konkrétního okresu, kde má daná osoba bydliště, v tomto případě celé Prahy. Účast na shromáždění tedy není důvodem k překročení území okresu. To ve svém veřejném vyjádření potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček. Policie proto nebude cestu na shromáždění uznávat jako důvod k překročení hranic okresu.

„Na kontrole dodržování opatření se bude podílet několik stovek policistů z pořádkové, dopravní, ale i kriminální služby. Samozřejmě nebudou chybět ani členové antikonfliktního týmu, jejichž úkolem bude předcházet případným konfliktům. Na bezpečnostním opatření spolupracujeme i se strážníky městské police a komunikujeme jak se svolavateli akcí, tak i s pracovníky Magistrátu hlavního města Prahy," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk.

Úřady nejsou v současnosti veřejným shromážděním příliš nakloněny, ale předem zakázat je mohou pouze pokud je jejich účel v rozporu se zákonem. V případě nedělních akcí svolavatelé deklarují předpokládaný počet účastníků v limitu vládních nařízení a účely shromáždění v rozporu se zákonem nejsou. Navíc byla shromáždění oznámena v době, kdy platil předcházející nouzový stav a z něho vycházející krizová opatření.