Před Strakovou akademií se sešly nižší stovky účastníků, oznámila policie. Podle policejního mluvčího Richarda Hrdiny celá akce probíhala v poklidu. "Přijali jsme bezpečnostní opatření, celou situaci monitorujeme, posléze budeme vyhodnocovat kamerové záběry, které tam pořizujeme," řekl Deníku mluvčí.

Akce si vyžádala také dopravní omezení. Linka 15 v úseku Malostranská - Čechův most byla obousměrně odkloněna přes Právnickou fakultu. "Na linkách 12, 15, 20, 22, 23 a 194 dochází vlivem zahlcení komunikací ke zpožděním," uvedla na svém twitteru Pražská integrovaná doprava. Provoz byl obnoven v 15:30 hodin.

Demonstrace začala v poledne na Hradčanském náměstí. Mluvčí kritizovali Fialovu vládu, v projevech zaznívalo, že v České republice nastává totalita a je blokována svoboda slova. Na místě byly rovněž petiční stánky Aleny Vitáskové a Josefa Skály (KSČM), v nichž mohli zájemci připojit podpisy pro jejich kandidaturu na Hrad.

Zhruba po hodině se část demonstrantů odebrala na Hrad, kde odevzdali petici s požadavkem odvolat vládu. Pořadatelé uvedli, že výzvu Zemanovi podepsalo přes 30 000 lidí. Podle ústavních právníků ale prezident nemá pravomoc kabinet odvolat jen na základě vlastního rozhodnutí. Poté se demonstranti, mnozí s českými vlajkami či transparenty, přesunuli před Strakovu akademii, kde znovu žádali demisi vlády.

Happening podporující podle organizátorů připojení ruského území v okolí Kaliningradu (Královce) k Česku.
Foto, video: Královče, vítej doma! Před ruskou ambasádou se sešli demonstranti

Ladislav Vrábel - Demonstrace za odvolání vlády premiéra Petra Fialy (ODS), 12. října 2022, Praha.Ladislav Vrábel na demonstraci, 12. 10. 2022.Zdroj: ČTKLidé mávali českými vlajkami, na transparentech se objevovaly nápisy jako: "Fialo, Černochová, Netolický…! Okamžitě přestaňte zatahovat ČR do válečného konfliktu" Demonstranti skandovali: "Demisi!"

Demonstraci pořádalo uskupení Česká republika na 1. místě, které na svých stránkách vyzývá prezidenta republiky, aby neprodleně začal činit kroky potřebné k sestavení dočasné vlády odborníků, premiéra Petra Fialu, aby neprodleně předal do rukou prezidenta republiky svoji demisi a Poslaneckou sněmovnu, aby neprodleně odhlasovala své vlastní rozpuštění, a otevřela tak cestu k předčasným volbám. V čele uskupení stojí Ladislav Vrábel, který podle informací v médiích čelí řadě exekucí.

Středeční protest navázal na demonstrace pořádané v září stejnou iniciativou na Václavském náměstí. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 000 lidí, druhého 28. září pak několik desítek tisíc. Další protest na Václavské náměstí organizátoři svolávají na 28. října. Obě uskutečněné akce se sešly s rozporuplným přijetím, zejména kvůli proruským postojům, které při nich prezentovala jak značná část demonstrantů, tak i někteří řečníci.