Účastníci si přinesli transparenty s nápisy Školy bez roušek, Stop covid pasům či Stop covidové totalitě. Předseda hnutí Jakub Olbert kritizoval mimo jiné to, že vláda vydávala opatření, která později zrušil Nejvyšší správní soud (NSS) kvůli nezákonnosti. Týkala se například plošného uzavírání škol či restaurací.

Místopředseda hnutí Jiří Janeček řekl, že chystají další demonstraci na středu. Měla by se konat od devíti hodin na Malostranském náměstí.

Během akce policisté podle mluvčí pražské policie Violety Siřišťové zajistili jednu osobu pro neuposlechnutí výzvy, jinak se demonstrace obešla bez narušení veřejného pořádku. Policie opakovaně organizátory upozornila na nutnost používat ochranu úst a nosu.

Na demonstraci vystoupili i zástupci dalších hnutí, například poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková z Trikolóry. "Nenechám se očkovat pro to, abych si kupovala svobodu," uvedla.

S postupným uvolněním některých protiepidemických opatření vláda stanovuje podmínky pro provoz služeb, obchodů, pro sport, kulturu i dalších činnosti. Lidé se v mnohých případech musí prokazovat negativním testem na covid-19, dokladem o prodělání nemoci nebo potvrzením o očkování.

Demonstrace se účastnili také podporovatelé z politických stran, které se objeví na kandidátce Otevřeme Česko v podzimních sněmovních volbách. Kandidovat za hnutí slíbili zástupci stran Národní demokracie, Rozumní a Aliance národních sil (ANS).

Hnutí původně fungovalo jako iniciativa Chcípl PES, zaměřená proti vládní opatřením omezujícím podnikání kvůli koronaviru. Letos v březnu se změnila v politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES s ambicí kandidovat do Sněmovny.