„Smyslem akce je upozornit na pokračující rozklad demokracie a zneužívání moci,“ uvedla iniciativa v pozvánce. Vláda v čele a Andrejem Babišem podle organizátorů i sympatizantů protestů zneužila epidemii koronaviru k posílení atmosféry strachu, posílení vlastní moci a navíc ji provázel komunikační chaos.

„Vadilo mi mimo jiné přemrštěné vzbuzování strachu, podpořené neustálými zprávami o počtech nakažených a mrtvých. Vadily mi i hodiny v obchodech vymezené pro nákupy seniorů, což sice vypadá líbivě, ale podle mě to lidi zbytečně ‚škatulkuje‘,“ svěřila se na demonstraci starší paní, která se představila jako Květa a v ruce měla transparent s nápisem Covid – záminka k likvidaci demokracie.

Šestnáctiletý student Jonáš zase nesl cedulku s otázkou Proč nepoděkujete Tchaj-wanu? „Nákupy ochranných pomůcek z Číny byly podezřelé a silně netransparentní. Vláda za ně navíc přesto Číňanům děkovala. Což v případě darovaných pomůcek z Tchajwanu provládní většina v parlamentu odmítla,“ upozornil Jonáš.

Série otázek

Lídři Milionu chvilek Mikuláš Minář a Benjamin Roll zahájili shromáždění sérií otázek: Proč pouze jedno procento státních zakázek na ochranné pomůcky dostaly české firmy? Proč je vládní pomoc pro drobné podnikatele tak pomalá? Proč dává stát obří zakázky firmám v exekuci či sponzorům hnutí ANO?… Mluvčí Milionu chvilek vytkli Babišově garnituře i údajnou snahu o ovládnutí mediálních rad a zdůraznili, že premiér stále nevysvětlil, jak přišel ke svému majetku a že nevyřešil svůj střet zájmů.

Z pódia umístěného proti nově instalované replice Mariánského sloupu promluvila starostka středočeských Peček Alena Švejnohová, operní pěvkyně Dagmar Pecková, lesník Daniel Pitek či pneumolog Michael Šotola, který léčil pacienty s těžkým průběhem nemoci Covid-19. „Zatímco jsme si vzájemně pomáhali, Andrej Babiš zachraňoval tisíce životů,“ poznamenal ironicky Šotola, podle kterého se vláda ne vždy řídila principem „rozhodování na základě důkazů“, které je v medicíně základním pravidlem.

Organizátoři demonstrace účastníky předem požádali o „dodržení bezpečných rozestupů vzhledem k vysokému riziku pokusu o diskreditaci celé akce příběhy o bezohledných demonstrantech“. Varovali též před možnými provokatéry. „Organizátoři se rozhodli přistoupit k přísným bezpečnostním opatřením jednak proto, aby eliminovali riziko nákazy, jednak proto, aby marketingové a mediální mašinerii hnutí ANO zabránili v šíření případných diskreditačních příběhů o hazardujících Pražanech, kteří spustili novou fázi koronavirové nákazy,“ uvedl Milion chvilek v tiskovém prohlášení.

Představitelé iniciativy během setkání na Staroměstském náměstí „slavili malé vítězství“, protože ministerstvo zdravotnictví změnilo krátce před začátkem akce výklad opatření proti epidemii a zrušilo zákaz shromáždění víc než pěti set lidí na otevřeném prostranství, což Milion chvilek kritizoval jako porušení základního ústavního práva svobody shromažďování. Iniciativa dále vyzvala účastníky, aby zaplnili chodníky křídou psanými vzkazy a otázkami vládě a premiérovi. Fotky těchto vzkazů budou sdílené na sociálních sítích.

Velké důvody k aktuálním protestům příliš nevidí politolog Lukáš Jelínek, který má nepřímé vazby na vládní sociální demokracii. „Andrej Babiš je určitě politik, na kterém je co kritizovat. A neříkám, že v krizi mají být politici nedotknutelní. Řada z těch momentálních oficiálních důvodů k demonstrování se ale dá po racionální diskusi vyvrátit,“ řekl Jelínek. Jako příklad uvedl nákupy pomůcek z Číny, kam se podle něj vzhledem ke globální situaci „obracela celá EU“.

Rozhodují volby

Podle něj je hlavním motivem k poslednímu kolu protestů snaha o udržení Milionů chvilek ve veřejném povědomí. „Příliš nových stoupenců podle mě této iniciativě současná situace nepřinese. Případní noví sympatizanti by se snad mohli najít mezi lidmi, kteří očekávali rychlejší vládní pomoc, anebo v řadách dosud indiferentních komunálních politiků vzhledem k tomu, že se vládní opaření dotýkají i rozpočtů obcí,“ pokračoval Jelínek.

„Čekají nás ekonomické problémy, sucho, další utahování šroubů, které už se pomalu, ale jistě utahují. Premiér privatizuje státní správu a peníze tečou jen velkým rybám. Naše protesty jsou důležité k pojmenování problémů, rozhodují ale volby,“ prohlásil zakladatel a mluvčí spolku Mikuláš Minář na závěr manifestace.

„Premiér Babiš zneužívá pandemie koronaviru. Slouží sám sobě, místo aby sloužil lidem. Omezuje naše práva, dosazuje své lidi kam to jde, kšeftuje s naší budoucností a privatizuje si státní správu. Peníze čekají na velké hráče, obyčejní lidé či malé obce mají smůlu. Co na tom, že tolik firem zkrachuje a tolika lidem se zhorší život? Hlavní je, že bez úhony přežije Agrofert a že dotace z našich peněz dál potečou. Nedělejme si iluze. Situace je vážná a bude hůř,“ zdůraznil Minář.

Zároveň apeluje na opoziční demokratické strany, aby „daly jasně najevo, co opozice chystá, jak pokročila jejich vzájemná spolupráce a jak jim může nejen Milion chvilek, ale také všichni občané pomoci k tomu, aby energii z náměstí přetavily ve volbách do reálných výsledků. Bez pozitivní politické alternativy se nic nezmění,“ dodal Minář, který jako příklad hodný následování v politickém vývoji zmínil Slovensko.