Policie jak Staroměstské, tak Václavské náměstí, kam byly akce svolány, uzavřela a pouštěla na ně pouze lidi, kteří mají platné povolení podle aktuálních vládních opatření nebo v Praze bydlí.

Zatímco policisté v centru metropole monitorovali demonstranty, demonstranti si monitorovali naopak je. Natáčeli si a fotili na mobilní telefony zátarasy i jednotlivé ženy a muže v uniformách.

Demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí 7. března 2021. | Video: Deník/Michal Bílek

První protest se uskutečnil na Václavském náměstí a měl jen krátké trvání. Svolala jej inciativa My společně a zúčastnili se i nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko. Po dvanácti minutách, když mezi demonstranty vstoupili policisté, ji organizátoři rozpustili.

Do potíži se dostalo i osazenstvo několika autobusů, které ráno na tuto akci mířily. Autobusy podle serveru iDnes vyjížděly z Karviné v 06.00, od počátku je sledovaly desítky policistů, zastavily je na hranici okresu a poslaly zpět. Do Ostravy, kde měly nabrat další desítky lidí, se tak autobusy už nedostaly.

Podle serveru chtěli demonstranti svou cestu zdůvodnit tím, že jedou na výběrové řízení. "Policie nám řekla, že pozvánky na výběrové řízení asistenta poslance neuznává a že předpokládá, že obcházíme vládní nařízení zakazující vycestování z okresu," řekl serveru jeden z účastníků.

Podle televizní stanice CNN Prima News po demonstraci poslance Volného zadržela policie. Důvodem mělo být to, že si Volný podobně jako při svých vystoupeních ve Sněmovně opakovaně odmítal nasadit povinnou ochranu obličeje, řekl televizi ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Přesun na Petřín

Druhý protest byl na 14. hodinu svolán na Staroměstské náměstí iniciativou Chcípl PES. „V době, kdy selhaly všechny demokratické principy a opozice, která hlasuje pro devastující zákony, je odpovědnost na nás, obyčejných lidech. Braňme se opakování historie, kdy zbabělost vyhrála nad zodpovědností,“ uvedli organizátoři protestu na pozvánce.

Vzhledem k uzavření náměstí pořadatelé vyzvali nevpuštěné účastníky k pochodu na Petřín. „Sejdeme se na Petříně, pokud nechceme, aby zde na nás vyrukovala vodní děla,“ prohlásili z pódia. Z důvodu překročení povoleného počtu účastníků navíc úředník magistrátu shromáždění rozpustil.

U Staroměstského náměstí policie opakovaně vyzývala účastníky k tomu, aby opustili Malé náměstí, které demonstranti zcela zaplnili. Opětovně vyzýváme, abyste využili odchodové trasy ze Staroměstského náměstí a opustili Malé náměstí," ozývá se z reproduktorů. 

Policie také opakovala z amplionů podmínky vládního opatření, za kterých se mohou lidé v současné době shlukovat. Akce může být jen venku, její účastníci musí být v maximálně dvacetičlenných skupinách a celkem jich může být nejvíce 100. Mezi nimi musí být více než dvoumetrový rozestup. Všichni musí mít nasazen respirátor, obličejovou masku nebo jinou předepsanou ochranu dýchacích cest.

Někteří demonstranti se vydali Kaprovou a Křižovnickou ulicí směrem ke Karlovu mostu a přes něj na Malou Stranu, kde sídlí vláda a obě komory Parlamentu. "Pojďte s námi," vyzývali skandováním.

Poté, co došli na Petřín, vyzvali je pořadatelé, aby se zase vrátili zpět do centra. "Nahoře na nás čeká policie, budeme si s ní tedy hrát na kočku a na myš. Vrátíme se zpět," sdělili megafonem. Průvod poté za skandování hesel putoval po centru metropole aby došel opět na Staroměstské náměstí, odkud byl původně vyhnán. "Policie je s námi, ne proti nám," zahájili své projevy pořadatelé ve snaze zklidnit situaci.

Ovšem krátce poté policie spustila další výzvy k rozpuštění demonstrace. Jako trasy k opuštění místa určila především Pařížskou a Dlouhou ulici. Kolem 16. hodiny demonstranti po delším váhání uposlechli a část z nich Dlouhou ulicí přes Revoluční zamířila přes náměstí Republiky do ulice Na Příkopě až na Můstek.

Zde si sedli na zem a i zde skandovali různá hesla, mimo jiné, že chtějí lustraci - přičemž drželi v ruce občanské průkazy či cestovní pasy. Policie jejich volání vyslyšela před 17. hodinou zahájila lustraci.

Poté opět začala s výzvami k opuštění prostoru. Jelikž část lidí odmítala uposlechnout, došlo k tomu, před čím policisté varovali - použití donucovacích prostředků. Na zbylou hrstku demonstrantů nastoupila Speciální pořádková jednotka a několik desítek jich pozatýkala. "Z důvodu neuposlechnutí výzvy úřední osoby a nerespektování vládních nařízení policisté v ulici Na Příkopě omezili na osobní svobodě desítky osob. Za celý den jich bylo zhruba šedesát," informovali na Twitteru.