Kontaktovali CPI, aby alespoň část budov zachovala. Jak na to majitel zchátralého areálu zareaguje, není jasné. „Pokouším se zvrátit rozhodnutí investora o využití demoličního výměru, které je v platnosti už několik let. Chtěla bych pro Prahu tuto historicky cenou budovu zachovat," uvedla Krnáčová.

Mluvčí skupiny Jan Burian ale následně prohlásil, že se památková ochrana týká pouze vnitřních sloupů, které firma zachová a předá památkářům tak, jak se s nimi před lety dohodla. Práce mají trvat až tři měsíce.

„Budovy jsou v katastrofálním stavu, padají a jsou v nich bezdomovci a feťáci. Demoliční výměr byl vydán před pěti lety a několikrát prodloužen. Naposledy v prosinci 2013, tudíž jeho platnost vyprší na konci letošního roku," uvedl Burian. Firma chce podle něj budovy rozebírat jako stavebnici kousek po kousku.

Za oběť demolici padly Těšnov či Špačkův dům

Výběr informací o likvidaci známých pražských staveb (skupina CPI Property Group zahájila demolici budov v nádraží Praha-Bubny včetně památkově chráněných částí):

V důsledku asanace Josefova a části Starého a Nového Města na přelomu 19. a 20. století zmizelo téměř 470 domů a velká část někdejšího Židovského města. Postaveny byly stovky nových domů, vznikla také například moderní Pařížská třída.

Nevoli veřejnosti vzbudila v 80. letech minulého století asanace pitoreskního starého Žižkova, který ustoupil panelovým domům. V těsné blízkosti židovského hřbitova vznikla televizní věž.

Mementem a symbolem necitlivého přístupu úřadů k památkám se v roce 1985 stal odstřel novorenesančního železničního nádraží na Těšnově. Stavbu nezachránilo ani to, že byla kulturní památkou.

V roce 1993 byl zdemolován novobarokní Špačkův dům u Petrského náměstí. Na jeho místě vyrostla novostavba, která podle památkářů i architektů nezapadá do atmosféry této části města.

S nesouhlasem se v roce 2007 potýkala také přestavba kasáren na náměstí Republiky, ze kterých zůstala prakticky jen fasáda, za níž vyrostlo obchodní centrum Palladium.

Za ztrátu je považováno i zboření obchodního domu Diamant v dolní části Václavského náměstí (2008), který nahradil nový objekt, nebo zničení někdejších Ringhofferových závodů na Smíchově, jedné z významných průmyslových památek.

V roce 2011 nechala Praha zbourat památkově chráněný stadion na Štvanici ze 30. let 20. století údajně kvůli špatnému technickému stavu. Demolice vyvolala nesouhlas velké části veřejnosti.

K diskutabilním stavebním zásahům v Praze se řadí také zástavba proluky Myslbek v ulici Na Příkopě, přestavba Trautmannsdor­ffského paláce či znehodnocení kostela sv. Michala na Starém Městě.