Všechny práce dokončí investor do jednoho roku. V areálu má vzniknout škola a park.

Právní moci už v uplynulých dnech nabylo i rozhodnutí o demolici přilehlých budov. Gabriela Kočová z demoliční firmy APB Plzeň řekla, že do deseti dnů začne bourání více než 60 garáží, skleníku a budovy jižní vrátnice s hospodářským dvorem a bránou. Dělníci zatím začali s přípravnými pracemi - ručními demontážemi, vyklízením objektů a odpojováním inženýrských sítí.

Z údajů na zveřejněných na webu vyplývá, že podle předběžných odhadů potrvají všechny demoliční práce včetně odklízení materiálu a terénních úprav pět měsíců. Demolice samotného hotelu by měla trvat přibližně tři a půl měsíce.

Kolem hotelu postaví protihlukové stěny

„Pro odstranění budov byla zvolena moderní technologie ‚rozstříhání' speciálními stavebními stroji," uvedl mluvčí PPF. „Tato technologie umožňuje rychlý postup prací, její použití eliminuje hlučnost a prašnost a zcela nahradí dříve používané odstřely," doplnil. Kolem budovy postaví dělníci protihlukové stěny. Při demolici použijí velkou gumovou plachtu zavěšenou na jeřábu, která zabrání odlétávání různých částic a bude sloužit i jako protiprachová bariéra.

Na místě hotelu chce majitel obnovit park, který byl v místech do sedmdesátých let minulého století. Zeleň už ale nebude přístupná veřejnosti, jak tomu bylo v minulosti. Místo garáží pak vznikne propojení se sousední nemovitostí a pozemkem areálu Hadovka. Investor tu plánuje vystavět základní školu a gymnázium Open Gate po vzoru stejného areálu v Babicích u Prahy.

Hotel jako symbol předlistopadové éry

Hotel Praha byl postaven na konci 70. let minulého století. Až do listopadu 1989 sloužil potřebám komunistické strany a československé vlády. Mnozí ho proto vnímají jako symbol předlistopadové éry. Začátkem loňského roku ho koupil nový majitel s úmyslem jej zbourat. Vzápětí skupina teoretiků, umělců, architektů a památkářů podala na ministerstvo kultury návrh na jeho prohlášení za kulturní památku. Ne všichni odborníci s tím ale souhlasí. Historik architektury Zdeněk Lukeš například v tisku uvedl, že stavbu považuje za průměrnou architekturu.

Podle příznivců hotelu je ale budova unikátní ukázkou architektury vybočující z dobového průměru. Umělecká díla, výzdoba a mobiliář v interiérech jsou neobyčejně uceleným souborem dobového výtvarnictví a designu. Hlavními architekty stavby byli Jaroslav Paroubek, Radko Černý a Arnošt Navrátil; řada dalších autorů se podílela na velkorysém řešení exteriéru i interiéru. PPF naopak poukazuje na to, že stavba je předimenzovaná a neekonomická.

Čtěte také: Za několik dnů začne demolice u hotelu Praha