Program

14:40 - Šéf OS KOVO Josef Středula vyzval politiky: "Ochraňte lidi před parazity a spekulanty přijetím zákona proti lichvě. Vládněte ve prospěch občanů, nikoliv spekulantů a daňových rájů!"

Jeho projevu tleskají už jen čeští odboráři. Demonstrace končí, lidé se rozcházejí.

14:20 - Polští a rakouští odboráři opouštějí demonstraci poté, co jejich šéfové přednesli na tribuně svůj projev. Náměstí je v současné chvíli plné ze dvou třetin a další účastníci odcházejí. Většina českých odborářů čeká na vystoupení šéfa OS KOVO.

Ten má vystoupit s výzvou prezidentovi, poslancům, senátorům a budoucím vládám.

14:00 - Lidé nadšeně reagují na každou zmíňku o boji za sociální spravedlnost a vyšší platy. O boji proti korupci a bohatnutí zámožných na úkor chudých.

13:47 - Pokračuje projev Milana Štěcha. Krize podle něj vznikla tím, že se po celém světě zvyšovaly platy jen manažerům, nikoliv prostým lidem.

Protestujeme proti kasínovému kapitalismu!

"Aby si lidé udrželi životní úroveň, museli si brát úvěry, které následně nedokázali splácet. Pomyslné ucho se utrhlo a my protestujeme proti kasínovému kapitalismu minulé vlády!" dodává Štěch. Na tribuně se postupně střídají zástupci zahraničních odborů.

13:38 - Právě probíhá projev šéfa CMKOS Milana Štěcha. Vyzývá, aby hospodářská krize nebyla zneužita proti těm, kteří ji nezavinili, tedy zaměstnancům, důchodcům a rodinám s dětmi. Dále zmiňuje, jak se některé firmy neštítí zastrašovat své zaměstnance.

Dále vznáší obavy, aby snaha zamestnavatelů snižovat zaměstnancům mzdy netrvala několik let. Za krizi podle Štěcha nemůžou jen nezodpovědní bankéři, jde podle něj o krizi neoliberálních koncepcí v ekonomice a hospodářství.

13:21 - Na Hradčanském náměstí dohrála Smetanova Má vlast. Demonstrace právě začala.

Touto demonstrací nekončíme!

"Politici tvrdí, že naše demonstrace není k ničemu. Chceme říct všem vládám, že nebudeme mlčet. Touto demonstrací nekončíme!" uvedl místopředseda CMKOS Jaroslav Zavadil.

13:10 - Počtem účastníků demonstrace překonala očekávání odborů i médií. V tuto chvíli je v centru dění kolem 30 tisíc demonstrujících. Další demonstranti stále přicházejí. Živelnou atmosféru na místě dokresluje hornická kapela z Německa.

Pracující lid proti kapitalisticko - buržoáznímu marasmu

Akce na Hradčanském náměstí měla začít ve 13.00, konec průvodu je ale stále v nedohlednu. Pod tribunou je obří transparent: Pracující lid s jednotlivými odbory proti kapitalisticko - butžoáznímu marasmu.

K průvodu se připojili zástupci odborů školstvi, podle vlajek jednotlivých odborových svazů jsou přítomni zástupci mladoboleslavské Škodovky, odbory z Brna, horníci z Havířova, učitelé z Opavy, odbory z Třince, Ostravy, Českých Budějovic a spousta dalších.

V čele několikatisícového davu jsou přítomni i zastupci polské Solidarity a rovněž zástupci odborů z Polska, Chorvatska, Rakouska, Bulharska, Ruska, Slovenska a Madarska.

Od pul desáté se do metropole sjížděli desitky autobusů z celé Evropy. Demonstranti jsou hojně vybaveni trumpetami a bubny. Jsou oblečeni podle barev jednotlivých odboru.

Moto demonstrace: zabraňme zneužívání krize!

V místě demonstrace je zastavena doprava, není slyšet vlastního slova. Atmosféra průvodu spíš evokuje velký pouliční karneval.

Českomoravská konfederace odborových svazů pořádá dnešní sobotní demonstraci proti zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců.

Tímto způsobem podle nich chtěl postupovat bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

Úprava dosavadního zákoníku práce

Úprava by měla nahradit dosavadní zákoník práce, který i přes prezidentovo veto v parlamentu prosadila těsně před volbami v roce 2006 ČSSD spolu s komunisty. Začal platit v roce 2007 lednu, Ústavní soud však loni celkem 11 jeho ustanovení zrušil. Týkala se například pravomocí odborů či vazby pracovního kodexu na občanský zákoník.

Nový ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka novelu hodlá předložit vládě. Ještě předtím budou školští odboráři demonstrovat na Maltézském náměstí u budovy ministerstva školství.

Demonstrace je součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu. Organizátoři věří, že demonstrovat přijdou desetitisíce lidí, na Hradčanském náměstí by se jich mohlo podle odhadů mohlo natěsnat až 25 tisíc. Tisícovky demonstrantů přijedou z celkem jedenácti zemí EU. Akce začne na Hradčanské náměstí ve 13 hodin.

JIŘÍ KORBEL, LUCIA ČEČKOVÁ