Dělníci v noci na dnešek odstranili most železniční vlečky v pražské Podbabě. Kvůli tomu byla na několik hodin uzavřena Podbabská ulice, nad kterou se most nacházel. Sejmutí mostu je součástí přípravných prací na výstavbu tramvajové trati v této části Prahy.

Mluvčí stavební společnosti Eurovia Iveta Štočková řekla, že práce na demontáži mostu byly zahájeny v sobotu v osm hodin večer a ukončeny byly dnes ráno. „Dnes ještě budou pokračovat práce na odstranění mostních pilířů,“ dodala.

Kvůli likvidaci mostu je automobilový provoz v této části Podbaby odkloněn na krátkou objízdnou trasu. „Předpokládáme, že normální provoz bude obnoven v neděli odpoledne poté, co pracovníci odstraní pilíře,“ uvedla. Most byl položen na místo, kde má být postavena tramvajová smyčka. „Bude postupně demontován a odvezen,“ řekla Štočková.

Prodloužení trati

Tramvajová trať v Podbabě bude prodloužena zhruba o 260 metrů nové dvoukolejné trasy. Dalších asi 290 metrů kolejí bude položeno v nové tramvajové smyčce u plánované železniční zastávky Praha – Podbaba. Zároveň bude rekonstruováno asi 300 metrů současné tratě z Vítězného náměstí. Stavba by měla být dokončena zhruba v polovině letošního roku.

Investorem opravy a prodloužení tramvajové tratě v Podbabě je Dopravní podnik hlavního města Prahy. Zhotovitelem je společnost Eurovia CS, která si na konci loňského roku převzala staveniště a začala s přípravnými pracemi.

Hlavním cílem prodloužení mělo být vytvoření nového přestupního bodu. Cestující, kteří do Prahy přijedou vlakem směrem od Kralup nad Vltavou a Roztok, by pak přímo v Podbabě mohli přestoupit na tramvaj. Proti původním předpokladům bude ale železniční zastávka Podbaba kvůli nedostatku peněz vybudována s několikaletým zpožděním. Není tedy jasné, kdy se cestující přestupu dočkají. Uvažuje se o tom, že by se trať v budoucnu prodloužila do Suchdola. Proto bude nová smyčka umístěna západně od ulice Podbabská.

Dopravní podnik ale stavbu odkládat nechce především kvůli možnosti žádat o peníze z evropských fondů. Dotaci získá z operačního programu Praha – Konkurenceschop­nost.

Čtěte také: V Podbabě staví novou trať, ale nebude kam přestoupit