Zamítla totiž žádost organizátorů o pronájem pozemku 
o rozloze 3 000 metrů čtverečních, který měl sloužit jako odstavné parkoviště. A bez něho celé delfinárium fungovat nemůže. To potvrzuje i Helena Šmídová, tisková mluvčí osmé městské části, na které se pozemky nacházejí. „Z logiky věci vyplývá, že pokud organizátor nemá povolení vlastníka (v tomto případě je to magistrát), nemůže být jeho záměr realizován."

ANKETA: Mělo by v Praze stát delfinárium? Hlasujte v anketě na konci článku!

S takovýmto výsledkem se ale nehodlají smířit organizátoři ze společnosti Cirkus Cirkus. „Došlo k nesprávnému posouzení z důvodu neinformovanosti," sdělila Deníku Kateřina Baumruková, vedoucí produkce. „Delfíni nebyli volně žijící a poté odchyceni ve volné přírodě. Nejedná se tedy o cirkus, ale o delfinárium. A to není mobilní zařízení ani pojízdný zvěřinec," zdůrazňuje Baumruková.

Takovéto zdůvodnění však primátor Bohuslav Svoboda popírá. „Odmítám, že by došlo k nesprávnému posouzení projektu radou města z důvodu neinformovanosti. Rada naopak zvážila všechny okolnosti a projekt nepodpořila po zralé úvaze," řekl Pražskému deníku primátor.

Podle něj zatím organizátoři nemají ani žádné povolení 
k dovozu delfínů od ministerstva životního prostředí, chybí jim stavební povolení od Prahy 8 i od Státní veterinární správy.

Náročný odchov

Navíc se pozastavuje i nad nabízeným terapeutickým plaváním s delfíny, kterým pořadatel primárně argumentuje. „Podle odborníků má sporné účinky. Ale to není rozhodujícím argumentem pro zamítavé stanovisko Prahy. Samotný chov je nesmírně náročný a v daných podmínkách sporný," uzavírá primátor.

S dovozem delfínů do metropole nesouhlasí ani většina ochránců zvířat. „Delfíni mají obrovské nároky na prostory, péči a jsou velmi vnímaví na stres, kvalitu vody, teplotu 
a celkové zacházení. Domníváme se, že převážení těchto zvířat a jejich umísťování do provizorních prostorů (stanů), způsobí zvířatům značný stres," vysvětlila Pavlína Krejčíková z Nadace na ochranu zvířat.
Krejčíková ale nepopírá, že by samotná přítomnost zvířete neměla příznivý vliv na psychiku člověka. „Provádění terapie 
s delfíny v těchto mobilních zařízeních však musíme důrazně odmítnout. 
V tomto případě se jedná o zneužívání samotných zvířat 
a profitování 
z těžké životní situace postižených lidí."

Delfíni z ukrajinských delfinárií

Artur Kaiser, manažer akce Delfíni v Praze, Pražskému deníku včera exkluzivně poskytl rozhovor, ve kterém všechny vznesené obavy vyvrátil. „Delfíni, kteří nám budou na Rohanském nábřeží účinkovat, pochází z Ukrajiny, kde se o ně skvěle starají. Mají tam kolem dvaceti delfinárií, ve kterých delfíny už mnoho let odchovávají. Tyto delfíny tedy nechytáme z volné přírody a ani je nedovážíme z Turecka, jak mylně informovala některá média."
Ani tato tvrzení ale neuklidňují Petra Dobrého 
z iniciativy Delfín patří do moře, který sbírá podpisy pod petici, kterou už podepsalo více než 7 000 lidí. „Podpisy pod petici budeme sbírat i nadále. Díky rozhodnutí magistrátu o nepronajmutí pozemků jsme vyhráli bitvu, ale ne válku. Domníváme se totiž, že se pokusí rozhodnutí magistrátu obejít a uskutečnit akci jinde."

Místo Rohanského nábřeží Hagibor?

A kde by to mohlo být? O tom má jasno Petr Vilgus, zastupitel za Stranu zelených v Praze 8. „Rozhodnutí magistrátu znemožnilo pouze stavbu delfinária na obecních pozemcích v Karlíně. Podle nás však reálně hrozí, že se společnost Cirkus Cirkus pokusí uspořádat tuto atrakci na soukromé parcele. V této souvislosti připomínám, že firma má dlouhodobě postavené šapitó na Hagiboru v Praze 10," upozorňuje Vilgus.

Speciální stan 
od Italů

„O tom jsme nikdy ani neuvažovali," kontruje Artur Kaiser. „V Praze 10 je to vyloženě cirkusový stan, který by ani nesplňoval podmínky delfinária." Podle něj to na Rohanského nábřeží bude velké 
80 x 60 metrů.

„Představte si patnáct tenisových kurtů. Nebo tři obrovské plochy na NHL. Tento speciální stan bude mít navíc panoramatickou střechu, která se může otevírat, budeme mít samozřejmě všechno vytápěné. A od Italů budeme mít podle nejpřísnějších norem všechny stanové komponenty," slibuje Kaiser.
Selský rozum 
říká Ne!

Petr Dobrý z iniciativy Delfín patří do moře ale nevěří, že by se Kaiserovy sliby stačily od konce dubna realizovat. „Vždyť pořadatel nemá doposud žádné povolení na uskutečnění, a přesto již několik měsíců i nadále prodává lístky. Přitom jen doba nutná na stavební povolení se odhaduje na několik měsíců. Takže selský rozum mi říká, že se to stihnout nemůže," míní Dobrý.

Zájem je velký, přesné číslo je tajné

Organizátoři jsou přesto optimističtí a nevzdávají se. „Zvažujeme podání nové žádosti," řekl Artur Kaiser.

A kolik lístků na delfíní show už koluje mezi lidmi? „Můžeme jen potvrdit, že zájem ze strany veřejnosti je velký. Přesné počty ale komunikovat prostřednictvím médií nebudeme," uzavřel Kaiser.