Dříve hodně zanedbané a chátrající vlakové nádraží v Dejvicích bylo spíše ostudou. To už je ale minulost a od tohoto týdne, kdy skončila jeho kompletní rekonstrukce, se může pochlubit novou fasádou či střechou a opravenými interiéry.

Památkáři hlídali každý detail

Cena celého projektu se nakonec vyšplhala na 54 milionů korun. Stavební práce probíhaly pod přísným dohledem památkářů a trvaly přesně devět měsíců a tři dny. Jedna z nejstarších výpravních budov byla postavená už v roce 1873. „Myslím, že je skvělé, že České dráhy budovu opravily. Dříve nebyla zrovna velikou chloubou, ale nyní se z ní stalo opravdu důstojné místo,“ zhodnotil mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Objekt byl ve špatném technickém stavu a podepsaly se na něm i úpravy z šedesátých let minulého století. „Museli jsme opravit střešní a stropní trámy, vyměnit střešní krytinu a nahradit světlíky střešními okny. Nové jsou okapy i komíny,“ popisuje rozsah prací ředitel ČD Reality Eugen Bečka. Dále ČD repasovaly 57 oken, obnovily dveře a nově osvětlily opravené nástupiště. „Kompletně jsme zrekonstruovali páteřní rozvody a vybudovali centrální plynovou kotelnu,“pokra­čoval Bečka.

Budovu využijí také lékaři

Uvnitř budovy se nevyhovující byty, zdevastovaná půda a vlhké sklepy proměnily na administrativní prostory. V přízemí vznikla ordinace odborných lékařů a využití dalších přízemních prostor se chystá. Na nádraží zůstal zachován původní Masarykův salonek, stejně jako unikátní protiletecký kryt z 2. světové války.

„Provozní prostory zaměstnanců ČD, včetně sociálního zázemí, byly upraveny na úroveň dnešní doby. Sami zaměstnanci se podíleli na výběru některých interiérových prvků a třeba podlahová krytina má podle jejich přání modrou barvu,“doplňuje Karel Tabery, ředitel Odboru nemovitostních projektů GŘ ČD.