Rathovi zbývá doplatit pět milionů korun z desetimilionového peněžitého trestu. Podle jeho advokáta Romana Jelínka se placení nevyhýbá. Z advokátova vyjádření vyplývá, že Rath zřejmě musí ke splacení trestu prodat svůj majetek.

"Práci bych měl dělit mezi zdejší ordinaci a zdravotní středisko a internu v brněnské vazební věznici," uvedl Rath. Dodal, že ve věznici by měl pracovat dva dny v týdnu a plánují tam pro něj i noční služby.

Rath dnes řekl, že ho zájem médií překvapil, a poděkoval Svazu pacientů ČR za záruku a podání návrhu na propuštění. Poděkoval také svému advokátovi.

Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu. O jeho propuštění dnes ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let.

Svaz pacientů podal návrh na propuštění, protože podle jeho prezidenta Luboše Olejára má Rath, stejně jako každý jiný občan po odpykání poloviny trestu ve vězení, právo žádat o propuštění, řekl novinářům prezident.

Novináře také Rath vyzval, aby se více věnovali situaci v českém vězeňství. "Problém je, že skutečně tři čtvrtě lidí jsou narkomani a recidivisté," připustil Rath. Podle něj s takovými lidmi český systém neumí pracovat. Míní, že by také soudy měly častěji využívat domácí vězení či peněžitý trest, což by bylo efektivnější řešení například pro odškodnění poškozených.

Bývalý hejtman by také v budoucnu měl podle prezidenta Svazu pacientů ČR Olejára působit ve funkci pacientského ombudsmana pro střední Čechy a Prahu.

Ratha policie zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení, desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok, uložil mu také osmnáctimilionový peněžitý trest. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu. Podle dnešního vyjádření bývalého hejtmana druhá větev jeho kauzy nepřináší nic nového. "Myslím si, že to mělo být odbyto prvním rozsudkem," doplnil Rath.

Rath opustil věznici v Brně, odpykal si 3,5 roku za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes půl hodiny před polednem opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O jeho propuštění dnes ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let. Rath vyšel ze dveří věznice s taškou a nastoupil do dodávky přistavené ke dveřím. S novináři nemluvil.

O Rathově podmíněném propuštění rozhodl loni v listopadu městský soud, ale státní zástupkyně se proti tomu odvolala. Proto někdejší výrazný politik ČSSD musel čekat do dnešního rozhodnutí krajského soudu.

Městský soud loni zohlednil, že Rathovo hodnocení z věznic bylo velmi kladné a pro nápravu udělal maximum. Státní zástupkyně ale namítala, že nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jaký to mělo vliv na nahlížení politiky. Připomněla i to, že nezaplatil celý peněžitý trest. Zmínila také, že propuštění by mohlo být předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvýšen.

Návrhem se zabývaly soudy v Brně, protože Rath si trest odpykával ve věznici v Brně-Bohunicích. Žádost nepodal Rathův advokát, ale organizace Svaz pacientů České republiky.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.