Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) začal před dvěma lety pracovat na projektu analyzování dat od mobilních operátorů. Městským plánovačům měla dát přehled o tom, kudy a s jakou frekvencí se lidé pohybují po městě.

Informační systém je teprve na samém počátku. Už při jeho loňském představení IPR zmiňoval, že kromě řešení dopravy a usnadnění územního plánování by data mohla sloužit při krizovém řízení. Zatím má IPR k dispozici neveřejná data od T-Mobilu. Do projektu je zapojena i Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava.

Na koleji Větrník v době karantény kvůli koronaviru pořádali zahraniční studenti večírek pro desítky lidí.
Zahraniční studenti v karanténě pořádají party. Jeďte z kolejí domů, radí ČZU

„Ukázalo se, že lidé v Praze a Středočeském kraji zůstávají celý den ve stejné obci nebo městské části o 40 až 60 procent více než v době před nařízením vlády. Ještě výraznější je změna v samotné Praze, kde se počet nevyjíždějících zvyšuje až o 80 procent oproti běžnému životu,“ popisuje ředitel IPR Ondřej Boháč. V metropoli je teď pokles o to výraznější, že v běžné době ze své městské části vyjíždí až 85 procent Pražanů.

Plné příměstské satelity

Největší změny v denním pohybu obyvatel ukazují data zejména v lokalitách, kde se nachází větší množství pracovních příležitostí a škol, jako je okolí letiště Václava Havla, zóna Čestlice-Dobřejovice nebo Suchdol.

Jak teď (ne)cestují Pražané? - InfografikaZdroj: DeníkVětší rozdíly jsou patrné i v příměstských satelitech, hlavně na východě a jihovýchodě Prahy a také třeba v okolí Mladé Boleslavi, kde je dočasně uzavřená automobilka Škoda Auto. Podobně se ve středních Čechách projevilo přerušení výroby v automobilce TPCA Kolín/Kutná Hora. „V obou místech došlo k výraznému propadu dojíždějících o 30 až 40 procent v rámci města, a naopak výraznému nárůstu nevyjíždějících, a to více než o sto procent,“ uvádí IPR.

Data také potvrdila, že část obyvatel se přesunula do rekreačních oblastí, jako jsou například Dolní Posázaví, Hřebeny, Křivoklátsko, Český ráj nebo Kokořínsko.

Naše útočiště. Chalupa u lesa.
Češi na chalupy vycestovat mohou, musejí ale dodržet určité podmínky

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník