"Nocleženka je vytištěna přímo v noclehárně, předána terénnímu pracovníkovi a ten ji předá přímo člověku v nouzi," uvádí web projektu. Každá nocleženka má své číslo. Dárci se tak dozvědí, že právě za jejich poukaz někdo z potřebných přespal v noclehárně Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku či Havířově. V loňské zimě poukázky využilo přes 6500 lidí.

Stránky si prohlédlo čtvrt milionu lidí 


Když si za noc v noclehárně osoby bez přístřeší platí samy, stojí je to obvykle mezi 30 až 45 korunami. Podle pracovníků zařízení je poplatek motivační, náklady ale nepokryje. "V ceně nocleženky je nejen nocleh, ale také teplá polévka s pečivem, čaj a hlavně možnost provést osobní hygienu a v případě potřeby i zdarma získat čisté oblečení nebo obuv. Reálný náklad za službu se pohybuje na osobu v rozmezí sto až 200 korun," uvádí web projektu.

Dotace od státu pak pokrývají výdaje na energie, nájmy či mzdy pracovníků. Nocleženky má na starosti Lucie Stejskalová, která web vytvořila. Stránky si v mrazivých únorových dnech prohlédlo čtvrt milionu lidí.

"Je neuvěřitelné, že web, který jsme svépomocí před pár měsíci postavili, dokázal možná zachránit lidské životy," uvedla autorka projektu. Podle Armády spásy dárci mají o pořízení nocleženek zájem i po zimě. Poukázky, které se zakoupí nyní, rozdají terénní pracovníci potřebným na začátku příští zimní sezony.