Fungovala stávající vládní koalice podle vašich představ tak, že byste v ní chtěl pokračovat i po volbách?

Když se jednalo o tom, zda podpořit koalici ČSSD a hnutí ANO, tak já jsem říkal, určitě vstoupit. A nepřehodnotil jsem názor ani nyní. Jsem přesvědčený, že ta vláda je funkční. Takže nevidím problém, koaliční potenciál zde je.

Jaká je pětice klíčových bodů programu, za jejichž uskutečnění byste podpořili příští koaliční vládu kohokoli.

Určitě podpora rodin. Hlavně snižováním daní pracujícím rodičům. Druhou prioritou jsou zdravé potraviny. To je téma, které ministerstvo zemědělství vyneslo do nejvyšších pater evropské politiky. Třetím je dostupné bydlení pro mladé rodiny a seniory, aby nebyli odkázáni na sociální bydlení. Zapomínat nemůžeme ani na kulturu, ta je solí společnosti. A pátým bodem je vzdělání. Vzdělaná společnost je základ kultivované společnosti.

Ministr kultury Daniel Herman a premiér Bohuslav Sobotka.
Sobotka se sejde s Hermanem k bilanci v Klementinu

V programu píšete, že chcete připravovat kroky pro přijetí eura…

Ano. My jsme jednoznačně proevropská strana a jsme pro přijetí eura.

Bude to snadné, když v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění z letošního dubna se pro zavedení eura hlásí jen 21 procent Čechů?

Možná to snadné nebude, ale je to rozumná politika, protože naše ekonomika na euru stojí. U podnikatelských kruhů je ta poptávka silná. Ale společnost pro to musí být většinově otevřená. Když se podíváme na statistiky, jak se k tomu naše společnost staví, tak my nejprve musíme přesvědčit ji, aby to chtěla. Takže euro chceme, ale ne navzdory většině společnosti.

Kdo je váš volič?

To je dobrá otázka. Budu trochu spekulovat. Většinou jsou to lidé vzdělanější, kteří pozitivně vnímají celý polistopadový vývoj, jsou prozápadně orientovaní, nižší střední vrstva, která si uvědomuje potřebnost sociálního aspektu státu.

To odpovídá tomu, kdo je pro přijetí eura. Jak ale chcete zlomit tu většinu, která je k euru nedůvěřivá. Navíc favorizované hnutí ANO se k přijetí eura vehementně nehlásí. Pokud byste tvořili koalici s ním, přijmout euro asi nestihnete, ne?

Netvrdil bych to. Naše ekonomika funguje velmi dobře. Ale poctivě vám řeknu, nevím.

Jaké ministerstvo by pro lidovce bylo zajímavé po volbách?

Jsme spojeni se zemědělstvím a je nám blízké školství. Já pokládám za důležitou kulturu, a pokud by byla možnost toto ministerstvo vést dál, tak bych to preferoval. A můžeme uvažovat i o ministerstvu vnitra.

Co podle vás nejvíc trápí Pražany?

Podle mého názoru je to doprava, nedostavěný vnitřní a vnější okruh, nedostavěné metro na letiště, smogová situace.

Ministr kutury Daniel Herman.
Rána pro ministra Hermana. Sněmovna smetla památkový zákon

Z exkluzivního průzkumu agentury SANEP pro Deník vyplynulo, že nejvíc Pražany trápí doprava (nedostavěné okruhy, hluk) a ceny bydlení (jak nájemního, tak pořízení vlastního). Jak to řešit?

 Souvisí to s územním plánem, tady není jednoznačně dáno, jak se má město rozvíjet. Jednoznačně prvním musí být dobudování okruhů, aby kamiony neprojížděly Prahou. Co se týká bydlení, tak v Praze je velké množství prázdných bytů. To je problém.

A co s ním? V programu píšete o dostupném bydlení, ale recept nikde.

Tam, kde na to máme dosah, se to snažíme řešit. Myslím, že Praha 7 je zajímavým pražským regionem, kde se to daří. V majetku státu a obcí jsou byty, které mohou sloužit mladým rodinám po složení kauce. Za 25 let placení nájemného pak má nájemce možnost byt za poměrnou část odkoupit.

Důležitým tématem voleb je migrace. Jak současnou situaci vnímají lidovci?

Migrace je především obrovská humanitární krize. Jestliže lidé utíkají na plavidlech, která jsou katastrofální, a riskují život svůj a svých nejbližších, tak jsou asi v takové situaci, že už nemají co ztratit. Tady je důležitá solidarita. Na druhou stranu není možné, aby se nám nekontrolovaně pohyboval kdekdo. Ani my, držitelé pasu „Říše římské“ se tu nemůžeme pohybovat bezprizorně. Musí tady být kontrola. Je třeba si uvědomit, že ti lidé tady chtějí být s námi, ne my s nimi. To jsou hosté. A my musíme stanovovat podmínky, za kterých tady ti příchozí, kterým pomůžeme z té katastrofální situace, mohou být. Jestliže ty podmínky nejsou ochotni přijmout, pak zde být nemohou. Ale tím se nemění v číslo nebo nějaký předmět, jsou to stále lidé a jejich repatriace musí probíhat humánně.

Ceny pro nejvýznamnější sponzory Zoo Praha nesou jméno populárního samce gorily nížinné Richarda.
Ceny Richard, pojmenované po oblíbeném gorilím samci, předá herec Karel Heřmánek

Jaké je tedy lidovecké řešení takzvané migrační krize?

Zabránit vzniku nebo rozhoření konfliktů v oblastech, odkud ti lidé prchají. A otvírat brány těm, kteří budou odpovídat našim parametrům.

A máme zaručeno, že ti, kteří do unie míří přes Itálii, jsou prověření a odpovídají “našim parametrům”?

V této otázce hraje roli letitý nešvar Itálie, kterým je mafie. Bohužel jsou italské politické i bezpečnostní orgány spojené s pašováním lidí. Problém je na italské, potažmo řecké straně.

Souvisí s tím bod z vašeho programu, že po volbách chcete do škol zavést předmět Praktická příprava pro život (má obsahovat brannou výchovu, sport aj.)?

Ten termín branná výchova, nebo jak jste to nazval, je zprofanovaný. My jsme to jako děti nesnášely.

Já jsem to tak nenazval. To máte v programu, cituji z něj. Proto se na to ptám.

Je to schopnost orientovat se ve složitých situacích života. Je to, řekněme, jistý skautský přístup k životu. Je to otázka vůbec vztahu k přírodě. Aby člověk uměl rozdělat oheň. Aby věděl, že se dá rozdělat lupou, ledem. Jak přežít v zimě. Prostě praktické věci, které se při živelných pohromách mohou hodit.

Ministr kutury Daniel Herman.
Herman má podle Sobotky řešit platy a zákony ve Sněmovně

Je na to nutný zvláštní předmět? Nemohlo by to být součástí tělocviku nebo přírodovědy?

Myslím, že je třeba tomu věnovat pozornost. Nesmí to být ale zprofanované jako před 40 lety, kdy se z malých dětí dělali vojáci.

Zdroj: Marcel Mihalik

Ať nehovoříme jen o politice. Kdy jste byl naposled na zámku?

Minulý týden jsem byl v Kladrubech.

Rytířem české kultury se stal 26. února v pražském Divadle na Vinohradech evangelický duchovní a politický vězeň komunistického režimu Svatopluk Karásek (vpravo).
Ministr Herman ocenil Rytíře, Dámy a Mecenáše české kultury

Když jednáte s evropskými politiky, doporučujete jim navštívit nějaký zámek v Česku?

Když hovoříme o cestách do našich zemí, tak často mluvím o Hluboké nad Vltavou, Českém Krumlovu, Kroměříži. Rád své kolegy do České republiky zvu.

A máte zpětnou vazbu. Že přijedou a řeknou vám, to jsi mi dal dobrý tip.

Ano, naposledy to byla ministryně kultury z Lotyšska. Ta mi děkovala, že jsem jí ukázal i některé jiné než pražské regiony.

Ministr kutury Daniel Herman.
Herman má podle Sobotky řešit platy a zákony ve Sněmovně

Volební debata Deníku. Infografika. Zdroj: Redakce