Už třetí rok buduje Praha na pozemcích mezi Černým Mostem a Dolními Počernicemi nový přírodní park, který má být větší než Stromovka. Na sto hektarech by neměly chybět cyklostezky, herní prvky pro děti a seniory, kopce pro sáňkování, přírodní amfiteátr nebo nejrůznější hřiště.

Obyvatelé Černého Mostu stále nemají park s hřišti 

První část parku měla být hotová už minulý rok, její dokončení je však stále v nedohlednu. Trpělivost dochází i starostovi Prahy 14 Radku Vondrovi (TOP 09). „Letos se téměř nic nepostavilo. Stále nejsou hotová ani hřiště, která magistrát slíbil," zlobí se.

Přitom hlavní město má projekt připravený a dokonce na něj byly z letošního rozpočtu vyhrazeny i finanční prostředky. „Obyvatelé Černého Mostu stále nemají park s hřišti, přestože tomu nebrání nic jiného, než neschopnost úředníků vypsat výběrové řízení," je přesvědčen starosta.

Firma dokončí práce na jaře 

Letos hlavní město nechalo v parku vysázet 250 stromů, od dubů a lip až po okrasné hrušně a jabloně. Kromě toho jsou v parku zatím dokončeny pouze terénní valy, základní cesty a zeleň.

Radní hlavního města pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalice) připouští, že se část z plánů na letošní rok nestihla. Slibuje, že vybraná firma dokončí práce hned na jaře. Brzy by tak měla Praha v parku postavit dětské hřiště, sportoviště pro seniory a základní zázemí.

V příštích letech by mohla vzniknout ještě jedna část 

Stavba rozsáhlého parku u Čeňku je rozplánována na pět etap. Podle Vondry ale bude těžké pár z nich realizovat. Některé pozemky navíc nejsou ani vykoupené. Jak bude výstavba pokračovat je tak zatím ve hvězdách.

Jedno je jasné, v příštích letech by mohla nově vzniknout ještě jedna část, a to mezi rybníkem Martiňák a severním okrajem Dolních Počernic. Na její vybudování je už totiž vydané stavební povolení.

Praha 14 plánuje areál Na Čihadlech 

Počítá se s výsadbou stromů, pobytovými loukami i se stezkami nejen pro pěší, ale také pro výlety na koních. Podle Plamínkové by tato část mohla být dokončena v roce 2018.

Praha 14 se v současnosti upíná spíše k pozemkům navazujícím na Park U Čeňku, které má ve svém vlastnictví. Zde plánuje vznik volnočasového areálu Na Čihadlech a už příští rok v létě sem umístí novou rozhlednu.

Čtěte také: Sídliště na Černém Mostě se dočká komunitního zahradníka a návsi