Principy územního plánování evropských měst. Tak se jmenuje páteční konference s podporou a za účasti primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Ta navíc organizátorům pro pořádání akce propůjčila primátorskou rezidenci na Mariánském náměstí.

Jde o další dějství politické roztržky? 

Paradoxní ovšem je, že v odpoledním bloku týkajícím se přímo územního plánování Prahy vystoupí architekt Roman Koucký, který letos v září skončil v Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) jako vedoucí Kanceláře Metropolitního plánu. To vše poté, co se dostal do sporu s náměstkyní primátorky pro územní rozvoj Petrou Kolínskou (Trojkoalice/SZ).

Právě náměstkyně se této konference nezúčastní a na stejný termín, tedy na pátek odpoledne, svolala vlastní setkání s developery. I těch se však otázka územního plánování úzce dotýká. Jde o pouhou náhodu, nebo o další dějství politické roztržky uvnitř magistrátní koalice, o jejímž zažehnutí Pražský deník informoval už minulý týden?

Kolínská: O souběhu akcí jsem nevěděla 

Přestože mezinárodní konference pod záštitou Krnáčové, na které vystoupí dvanáctka odborníků z celé Evropy, musela být připravována dlouho dopředu, Kolínská tvrdí, že o souběhu akcí nevěděla.

„Časová kolize s touto akcí mne mrzí, ovšem datum mého pracovního setkání bylo domluveno dříve, než se ke mně dostala pozvánka Principy územního plánování evropských měst," zdůvodňuje věcně kompetentní náměstkyně primátorky svoji absenci.

Mezi zelenými a hnutím ANO už delší dobu vře spor 

Jejím cílem prý není odlákat developery z konfe-rence na svou pracovní schůzku. Tvrdí, že jejím cílem je naopak zlepšit komunikaci a spolupráci mezi stavebními investory a hlavním městem. Přesto se zdá, že absence Kolínské nemusí být úplná náhoda. Její pozvánka zástupcům developerů byla odeslána teprve ve středu 6. prosince.

Mezi ní a zelenými na jedné straně a hnutím ANO v čele s Krnáčovou už delší dobu vře spor právě v otázce územního plánování, o čemž Pražský deník právě minulý týden přinesl podrobnosti.

Zelení obviňují primátorku

Koaliční partnerky se neshodnou především na tom, zda má či nemá architekt Roman Koucký dokončit Metropolitní plán, který je klíčovým dokumentem pro budoucí rozvoj Prahy.

Zelení zároveň obviňují primátorku, že se jim vměšuje do kompetencí, a jako příklad uvádí, že právě Adriana Krnáčová předkládala na místo Petry Kolínské na listopadovém jednání pražského zastupitelstva ke schválení Strategický plán města.

Na Krnáčovou se obrátili autoři Strategického plánu 

„Situace v koalici není zrovna růžová. A to kvůli tomu, že primátorka dělá to samé, jako když jsem byl jejím náměstkem. Zasahuje do našich kompetencí," potvrdil už minulý týden Pražskému deníku šéf zelených a exnáměstek Krnáčové Matěj Stropnický.

„Obrátili se na mě autoři Strategického plánu z IPR a já ho předložila, protože už se to protahovalo příliš dlouho," ohradila se Krnáčová. „Pokud s tím měli zelení problém, měli se ozvat," dodala pro Pražský deník.

Čtěte také: O budoucnosti Prahy rozhodne stejný muž