"Bylo to na základě standardního výběrového řízení, komise se na něm shodla jednoznačně," řekl radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD). "Je to rozhodnutí, za kterým si stojím," uvedl. Dodal, že doufá, že jeho nástupce v radě Koblihu hned neodvolá a dá mu čas, aby se osvědčil.

Snaha ještě ovlivnit personální obsazení?

Podle Pospíšila je jmenování podezřelé. V tiskovém prohlášení uvedl, že odpovědnost za něj musí nést až nová koalice. "Snaha na poslední chvíli ovlivnit různá personální obsazení je skandální a nepřípustná," uvedl.

Hodek k tomu sdělil, že Kobliha se v pozici pověřeného ředitele osvědčil a podařilo se mu úspěšně řešit problémy, které v organizaci existovaly. Město už se pokusilo nového ředitele najít v jednom výběrovém řízení, které však rada loni v říjnu zrušila. Mezi čtyřmi přihlášenými radní nevybrali dostatečně kvalifikovaného uchazeče.

SPH zůstala bez ředitele poté, co koncem loňského ledna radní odvolali z funkce Červeného. Za jeho vedení se podle auditu společnosti Ernst & Young stala pochybení v hospodaření s majetkem či zadávání veřejných zakázek. Červený tvrdil, že za odvoláním může být jeho snaha o zpřetrhání klientelistických vazeb, které jsou s organizací spojené, a že fungování SPH zlevnil a zefektivnil. Na podporu jeho setrvání ve funkci vznikla petice se 700 podpisy.

Správa pražských hřbitovů se stará o více než 200 tisíc hrobů na 29 hřbitovech v metropoli.