Už tak pošramocená pověst pražských taxikářů dostala další a pořádnou ránu. A to i přes fakt, že se delikvence nepoctivců rok od roku snižuje.

Před několika dny zastavili městští strážníci řidiče kvůli běžné kontrole, vlastně to byla smůla – měl otevřené zadní dveře. Nakonec se ale ukázalo, že taxikář vezl nešťastného turistu z Nizozemska za neuvěřitelný tarif: po ujetých 17 kilometrech svítila částka 1113 korun, což by odpovídalo 65 korunám za kilometr…

Trasa? Z letiště Ruzyně do jednoho hotelu v Mělníku. Výsledná cena by překročila částku 3000 korun. Taxikář se sice oháněl faktem, že má smlouvu na částku 1200, pak by prý taxametr vypnul.

Vzápětí ovšem policista vysvětlil cizinci, že se řidič dopustil přestupku a jízda končí. „Běžná cena je dvacet osm korun, tento řidič vás vezl za mnohem víc. Takže jízda končí.“ Ostuda však pokračovala.

Řidič začal policistům sprostě nadávat, byl neurvalý, dezinformoval cestujícího. I proto museli městští strážníci po chvilce přivolat státní policii. „A to ze dvou důvodů – kvůli řidiči a pak také proto, že taxikář cestujícímu řekl, že tohle nejsou praví policisté,“ informovala mluvčí městské policie Jana Přikrylová.
Nebohý Nizozemec se nakonec po několika desítkách minut dostal do „správného“ vozu a odjel do Mělníka.

A nepoctivý taxikář? Tomu nehrozí nic jiného než pokuta a zabavení koncese. „Strážníci mohou požadovat pouze kontrolu všech dokladů potřebných k řízení vozu a provozu taxi, to je vše. Tento případ půjde ke správnímu řízení,“ vysvětlila mluvčí městské policie.

Přestože se zprávy o loupeživých řidičích pražských taxi stále objevují, neznamená to, že by počet usvědčení z předražených jízd neklesal. Naopak. Z 32,67% odhalených případů z roku 2002 se číslo dostalo na úroveň kolem 1,5% v loňském roce.