"Muž, ročník 1972, krátce před 16. hodinou zavolal na tísňovou linku 158 a oznámil, že se chce polít hořlavinou a zapálit," sdělila policie na svém Twitteru.

Na Václavském náměstí se zapálil muž.
Stav sebevraha z Václavského náměstí je nadále vážný, leží v umělém spánku

Vzhledem k tomu, že strážníci městské policie nepřetržitě monitorují horní konec Václavského náměstí u pietních míst, která připomínají výročí sebeupálení Jana Palacha, rozhodl se muž vykonat svůj čin v nedalekém parčíku, který k budově Národního muzea přiléhá.

Díky telefonátu na tísňovou linku 158, kam muž před spácháním činu zavolal a svůj úmysl oznámil, na místo okamžitě dorazila jak policie, tak pražští strážníci, a podařilo se jim nešťastníkovi v jeho jednání zabránit.

Okolnosti i motiv mužova jednání jsou nyní v šetření policie.

V pátek odpoledne se na Václavském náměstí přímo pod sochou svatého Václava krátce po 15. hodině muž polil hořlavinou a následně se zapálil. Po více než dvouhodinové operaci je ve vážném stavu a v umělém spánku. Podle svědků měl popálené ruce a obličej. Okolnosti jeho činu policie vyšetřuje, podle ní jde o českého občana ročník 1964.

Objevila se také informace, že muž chtěl záměrně odejít jako Jan Palach, který se upálil 16. ledna před padesáti lety. To měl sdělit podle serveru Aktuálně.cz čtyřiapadesátiletý muž svému bratrovi. Ten proto zkontaktoval policii, která se ho vydala najít.

Pietní akt a odhalení pamětní desky k uctění památky Jana Palacha při výročí 50 let jeho upálení proběhlo na nádvoří pražského Karolina, na místě, kde stála jeho rakev v roce 1969.
Vzkaz aktivistů u hradního věnce u Palachova pomníku? Ovčáček: Spodina