Další pražskou městskou částí, kde budou zavedeny parkovací zóny, se pravděpodobně stane Praha 6. Zde v pátek prošel návrh na jejich zřízení hlasováním v zastupitelstvu.

Návrh na zavedení zón bude nyní předložen k posouzení pražskému magistrátu, nicméně radnice Prahy 6 předpokládá, že zóny budou zprovozněny na podzim příštího roku.

Pro rezidenty za 700 korun

Zřízení parkovacích zón se týká především Dejvic, Hradčan a Bubenče, částečně také Břevnova. Radnice Prahy 6 původně chtěla zpoplatnit celý Břevnov a staré Dejvice, nakonec zavedla zóny v těchto obvodech jen v několika ulicích. „Nechali jsme si zpracovat průzkum mezi obyvateli, na základě kterého jsme rozsah upravili,“ řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Právo na zakoupení parkovací karty budou mít všichni občané Prahy 6, tedy nejen ti, kteří bydlí v oblasti plánovaných parkovacích zón. Karta bude rezidenty stát 700 Kč na rok, živnostníky 12 tisíc a důchodce a zdravotně postižené 350 korun za rok.

„Hlavním cílem zavedení parkovacích zón je snížení počtu automobilů, které do Prahy 6 přijíždějí ze středních Čech,“ řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS). V Praze 6 totiž není místo, kde by do města dojíždějící Středočeši mohli zaparkovat, proto zajíždějí až k Vítěznému náměstí. Přestupní terminál by měl vzniknout až po roce 2014 u plánované stanice metra Dlouhá míle, která bude součástí prodloužení trasy A na ruzyňské letiště.