"Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální," řekl Birke. "Místopředsedou ČSSD nadále zůstávám," uvedl. Pro odchod z této funkce nevidí důvod.

Ministr vnitra Chovanec dnes od Sobotky přebral řízení strany a nyní se zatím ujme i funkce manažera. "O dalším postupu se budu radit se svými kolegy ve vedení ČSSD. Děkuji Honzovi Birkemu za velký kus práce, který v roli volebního manažera odvedl, a těším se na další spolupráci s ním, mimo jiné jako lídrem volební kandidátky v Královéhradeckém kraji," uvedl Chovanec.

Birke se v ČSSD specializuje na oblast dopravy, které se bude věnovat i nyní v předvolební kampani. "Ale bude také spolupracovat s odborovými svazy, mimo jiné na tématu 'Konec levné práce'," stojí v tiskové zprávě sociálních demokratů. Birke dal funkci k dispozici, protože se cítil být svázán se Sobotkou, který ho do ní vybral. "Jeho rozhodnutí skončit jako předseda ČSSD a volební lídr tak má přímý dopad i na mé působení," uvedl.

Chovanec zastával funkci manažera ČSSD ve volbách do Sněmovny před čtyřmi lety. V loňských krajských a senátních volbách, které skončily pro ČSSD neúspěchem, se role ujal europoslanec Miroslav Poche, dříve ji zastával například i současný šéf Sněmovny Jan Hamáček. Server E15.cz tvrdí, že nastálo by se funkce mohl ujmout poradce nového volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka z ministerstva zahraničí Petr Kovařík.

Sobotka ve středu oznámil, že dnes opustí funkci předsedy strany. Svůj krok odůvodnil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Vedení ČSSD se ujal statutární místopředseda Chovanec, lídrem pro říjnové volby do Sněmovny bude Zaorálek.