Někdejší starosta „jedenáctky“ za ODS přesto zastupitelem bude, protože dva z jeho spolustraníků se křesla vzdali. „Tuhle rošádu přesně vystihuje rčení ‚vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem‘. Je to zrada ​podraz na voličích, ​když Mlejnský není schopný a ochotný akceptovat vůli voličů“ komentoval Mlejnského návrat jeho někdejší nástupce v čele radnice a vítěz posledních voleb Jiří Štyler z Hnutí pro Prahu 11 (HPP). 

Mlejnského kauzy

Dalibor Mlejnský na naší emailovou žádost o vysvětlení nereagoval. Devětačtyřicetiletý politik a podnikatel je už pět let spolu s dalšími bývalými zastupiteli Prahy 11 obviněný v případu údajně nevýhodných prodejů obecních pozemků. V roce 2014 zabavila policie v Mlejnského bytě a kanceláři několik milionů korun v hotovosti.

Spojován byl také s odposlechy, které prováděla bezpečnostní agentura ABL bývalého ministra Víta Bárty a které byly zaměřené na politické konkurenty tehdejšího starosty jedenáctého obvodu.

Začátkem tohoto desetiletí navíc označily dva akademické posudky Mlejnského diplomovou práci za „převážně opsanou“. „Nic jsme neukradli, žádný zákon jsme neporušili,“ zopakoval Mlejnský letos v létě stanovisko k vyšetřování možné zpronevěry veřejných peněz. Jiří Štyler vysvětluje Mlejnského protlačení do zastupitelstva podnikatelskými zájmy lidí v pozadí.

Nová koalice je zatím v nedohlednu

Mlejnského formace Jižní Město náš domov (JMND) nicméně nebude na jihoměstské radnici stěžejní silou. Vítězné HPP a druzí Piráti by se nejspíš na koalici dohodli rychle. K většině v zastupitelstvu jim ale chybí jeden člověk. Na druhé straně stojí blok stran, které skončily ve volbách na třetím až pátém místě ANO, TOP 09 + STAN a ODS.

Cílem bloku je přesvědčit Piráty k vytvoření široké koalice s pohodlnou většinou. „Jednání s nimi se ale vlečou. Je to pro nás sice v tuto chvíli preferovaná varianta, ale pokud se nedohodneme, budeme muset hledat jiná řešení,“ sdělil šéf oblastní buňky ANO a kandidát hnutí na starostu Ondřej Prokop.

Blok se podle něj nebrání ani vyjednávání s HPP, přestože zmíněná trojice stran v minulém období Štylera silně kritizovala a stála za jeho odvoláním v polovině mandátu. „Nějakou formu koaliční spolupráce s Hnutím pro Prahu 11 připouštíme pouze jako krajní variantu,“ napsal Pražskému deníku lídr TOP 09 v Praze 11 Jakub Lepš. Pro vítěze posledních komunálních voleb je ale zase zcela nepřijatelným partnerem ODS, jejíž buňku v Praze 11 označuje Štyler za „silně toxickou“.

Bez HPP i Pirátů by se zbývající strany obešly jedině tehdy, kdyby vzaly na milost právě Mlejnského JMND a také dva zastupitele za Okamurovu SPD. „V případě SPD je to vyloučené kvůli celostátnímu zákazu spolupráce v rámci TOP 09. U JMND je to nepravděpodobné. Návrat pana Mlejnského do zastupitelstva možnost spolupráce kvůli jeho minulosti ještě snižuje,“ upřesnil Ondřej Prokop z hnutí ANO.