setká se pražská primátorka s dalajlamou? Oficiálně zatím není žádná schůzka naplánovaná a na otázky redakce Pražského deníku v pondělí primátorka nereagovala.

Hudeček i Bém se s Dalajlamou sešli 

Není tak jasné, jestli se Krnáčová přidrží tradice předchozích primátorů Pavla Béma a Tomáše Hudečka, kteří se s tibetským duchovním vůdcem při jeho pravidelných návštěvách metropole scházeli. Zatím se však zdá, že ne.

Naposledy dalajlama dorazil do Prahy v roce 2013 za stejným účelem jako tentokrát aby navštívil konferenci Forum 2000. Tehdy ho v hlavním městě uvítal mimo jiné i někdejší primátor Hudeček. Pavel Bém se s ním během svých osmi let ve funkci setkal nejméně dvakrát.

Co je přednější?

Minulé koalice jak na pražské radnici, tak ve Strakově akademii měly obecně k Tibetu vstřícnější vztah. V současnosti se zdá, že pražská primátorka raději nebude provokovat čínské partnery, se kterými jménem metropole na začátku letošního roku navázala smluvní spolupráci hned v několika oblastech.

Asi mediálně nejvděčnější je kooperace pražské a pekingské zoo. Čínská strana by měla v dohledné budoucnosti do Troji zapůjčit vzácný pár pand velkých. Toto privilegium Číňané neposkytují jen tak někomu, a je proto možné, že se vedení města v otázce přístupu k dalajlamovi drží zpátky, aby nenarušilo probíhající vyjednávání.

Pragmatismus možná zvítězí nad pohostinností

A nejde jenom o pandy. V březnu podepsala primátorka Krnáčová společně se svým pekingským protějškem Wang Anshunem dohodu o navázání vztahu sesterských měst, kterou zastupitelská opozice i řada občanských spolků v Praze kritizovala. Následně došlo i k podpisu dílčích dohod o spolupráci mezi oběma městy.

„Důležitá je pro nás spolupráce v oblasti kultury, cestovního ruchu a spolupráce mezi zoologickými zahradami, ale i spolupráce v oblasti zdravotnictví a samozřejmě investic," uvedla tehdy primátorka. Pragmatismus tak možná nyní hraje větší roli než pohostinnost.

Správa Hradu nepovolila pódium

Tibetskému vůdci se již v pondělí dostalo nepříliš vřelého přivítání, a to od Správy Pražského hradu. Jak napsal server Hlídacípes.org, správa bez vysvětlení nepovolila organizátorům postavit pódium na Hradčanském náměstí, kde měl dalajláma hovořit.

To přitom mělo stát na stejném místě, jako ho v únoru měl Bloku proti Islámu a jeho tehdejší lídr Martin Konvička, který na žádný problém nenarazil.

Čtěte také: Dalajlama: odkaz a ideje Václava Havla přetrvají staletí