Vzácný tisk přitahuje

Unikátní výstavu v pražském Klementinu, na které je možné vidět největší knihu světa ze 13. století a desítky dalších historických dokumentů, během prvních pěti týdnů navštívilo přes 17 tisíc lidí.

Na listopad si zájemci rezervovali už více než polovinu vstupenek do speciální trezorové místnosti, kde si lze nejvýše deset minut prohlížet téměř metr vysokou a 75 kilogramů vážící knihu.

„Kvůli velkému ohlasu se chceme pokusit o prodloužení výstavy do března příštího roku,“ sdělila Kateřina Nováková z Národní knihovny.

Je nutný souhlas Švédů

Cenný spis, kterýmohoulidé vidět poprvé a pravděpodobně i naposledy v Česku do 6. ledna 2008, by mohl zůstat v Klementinu až do března, pokud budou splněny dvě podmínky. Jednak že s prodloužením výstavy bude souhlasit vedení Švédské národní knihovny a dále pak, že česká vláda prodlouží státní záruku. Národní knihovna oběma institucím už odeslala příslušné žádosti.

„Ještě jsme nedostali odpověď, ale tento týden si ji zjistíme,“ pokračovala Nováková.

Ministerstvo kultury, které žádostí o záruku dostalo minulý čtvrtek, ještě nerozhodlo, ale problém by neměl být. „Je to standardní postup, který uplatňují i české instituce, když půjčují kulturní statky do ciziny. Stát se zaváže, že uhradí případné škody na vystavených exponátech,“ uvedla Marcela Žižková z ministerstva kultury.

Knihu Česko určitě vrátí

V Galerii Klementinum je nyní vystaveno na 160 exponátů v celkové hodnotě 4,5 milionu korun. Hodnota největšího lákadla, tedy bible s podobiznou ďábla, je však nevyčíslitelná.

Reakci Švédů na českou žádost o prodloužení smlouvy se nepodařilo Deníku včera do uzávěrky zjistit. Už dříve se vedly diskuse o tom, zda má ČR knihu po výstavě vrátit, když zde byla Švédy před staletími ukradena. Premiér Mirek Topolánek však znovuotevření této otázky včera razantně odmítl. „Snaha o prodloužení v žádném případě neznamená, že se nám nechce seveřanům knihu vrátit. Dali jsme už dříve slib, a ten jako seriózní partner určitě dodržíme,“ řekl Deníku Topolánek.