Hlavní město všechny plány na zvětšení ďáblické skládky až do Březiněvsi vzdalo. Důvodem je zákaz, který nařizuje ukončení skládek komunálního odpadu platný od roku 2024 v rámci celé Evropské unie.

Pravděpodobné je prodloužení provozu skládky 

„Je dobře, že Praha bere vážně svůj cíl omezit skládkování, které zatěžuje životní prostředí. Rozhodnutí, že nebude dále usilovat o rozšiřování té v Ďáblicích, je krok správným směrem," okomentovala rozhodnutí náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Strana zelených) s tím, že další zvětšení smetiště by bylo v rozporu s plány pražského odpadového hospodářství, evropskými směrnicemi i zákonem o odpadech.

Pravděpodobné je podle Kolínské prodloužení provozu skládky, která má stále volnou kapacitu a jejíž chod je zatím naplánován do konce letošního roku, o několik dalších let. Po jejím úplném uzavření, nejpozději do roku 2024, bude následovat rekultivace až do stavu, kdy po ní nezbudou viditelné stopy.

Místo smetišt recyklace 

Zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu má výrazně omezit jeho hromadění a naopak podpořit recyklaci a opakované využití. Včetně toho energetického. Praze se tento trend podle vedení města podařilo nastoupit. Klesá množství odpadu, který se odváží na skládku, zatímco množství toho využitého roste.

Mezi roky 2014 až 2015 poklesl objem skládkovaného odpadu z víc než 65 tisíc tun na necelých 56 tisíc tun. Metropole pak v témže roce zrecyklovala přes 351 tisíc tun. „Velké rezervy však stále máme v prevenci vzniku odpadů a efektivní recyklaci. V porovnání s jinými evropskými metropolemi u nás totiž vzniká až dvojnásobek množství komunálního odpadu na obyvatele," dodala Petra Kolínská, podle které se v Praze rozjíždějí pilotní projekty na likvidaci bioodpadu nebo v podobě třídicích kontejnerů přímo uvnitř domů.

Chybějící skládky bude třeba nahradit ekologicky šetrnými spalovnami

Podle připravovaných nových evropských směrnic budou mít členské státy respektive obce povinnost do roku 2025 recyklovat 60 % komunálního odpadu, do roku 2030 to má být dokonce 65 %. Samosprávy se ve snaze o třídění a recyklaci soustředí na osvětu, v níž se zaměřují na školáky, a to v duchu hesla: „Díky dětem třídí celá rodina". Chybějící skládky bude ale třeba nahradit také ekologicky šetrnými spalovnami.

Jejich koncepci řeší i Středočeský kraj, který vyprodukuje ročně nejvíc odpadu v celém Česku. „Jisté je to, že by měla vzniknout síť překládacích stanic," řekl Pražskému deníku koncem loňského roku radní Středočeského kraje pro životní prostředí Ivo Šanc (STAN). Na jednotlivých stanicích by se odpad naložil do kontejnerů, pravděpodobně také slisoval, a ideálně po železnici dopravil do spalovny nebo na jiné místo zpracování.

close Produkce komunitního odpadu. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in