Ovzduší plné igelitových sáčků, nekonečný křik ptáků požírajících odpadky, nelibý zápach, hluk buldozerů a projíždějících náklaďáků.

Tím vším již šestnáct let trpí obyvatelé Ďáblic na severu metropole, na jejichž katastru se nachází největší skládka ve střední Evropě. Není se co divit, že nechtějí další rozšiřování skládky.

Jako z hororu Ptáci

„Někdy si připadáme jako v hororu Ptáci. Tisíce jich vyzobávají odpadky a přelétávají nad našimi domy. Přitom je všechno pokryté jejich výkaly,“ stěžuje si Jakub Nový z Ďáblic, podle kterého by se skládka neměla rozšiřovat.

To si myslí i vedení ďáblické radnice, které už v roce 2008 odmítlo rozšiřování skládky a požaduje její uzavření podle původního plánu v roce 2012. Rozšíření skládky chtějí zabránit i místním referendem, které se uskuteční na podzim, ve stejném termínu jako předčasné volby.

„Přinesli jsme na radnici podpisy 847 občanů, což je více než třicet procent lidí, kteří zde volí. To byl jednoznačný impulz pro radnici. Ukázalo se, že občané referendum opravdu chtějí,“ informovala Deník Tatjana Dohnalová z Občanského sdružení pro Ďáblice.

Březiněves skončit nechce

Pražský magistrát a sousední Březiněves naopak s rozšířením skládky souhlasí a prosazují ji, mimo jiné i návrhem změny územního plánu. Již za dva roky totiž bude skládka zaplněna a bude nutné ji buď rozšířit, nebo zavřít. Provozovatel skládky, firma ASA, ale každoročně městu odvede miliardu korun. To představuje v 48miliardovém rozpočtu nezanedbatelnou položku.

Hora odpadků

Ďáblická skládka je v provozu od roku 1993. V současné době má dvě etapy s celkem 25 sektory. Odpad se naváží do třech sektorů, první etapa byla ukončena a rekultivována. Nová etapa by měla mít 0,9 hektaru. Na ni by mělo během jednoho roku být vyvezeno až 290 tisíc metrů krychlových odpadu, tedy 350 tisíc tun.

„Proti rozšíření skládky nic nemáme, naopak to vítáme. Přinese nám to značný ekonomický profit,“ řekl Deníku starosta Březiněvse Jiří Haramul (nez.). Zatímco nyní dostává Březiněves od firmy ASA pět milionů a Ďáblice deset milionů korun ročně, v budoucnu by se mohly tyto částky změnit, neboť rozšíření je plánováno na katastr Březiněvsi.

Magistrát rozšíření přeje

Pražský magistrát je pro rozšíření skládky údajně i proto, že by její uzavření znamenalo pro Pražany zdražení poplatků za odpad. Podle radního pro územní rozvoj Martina Langmajera (ODS) by se totiž odpad musel vozit na skládku u obce Radim a jenom kvůli delší vzdálenosti by byl svoz o deset procent dražší.

Změna územního plánu na rozšíření skládky je již připravena a pražští zastupitelé ji budou zřejmě projednávat už v září, tedy před konáním ďáblického referenda. Je téměř jisté, že rozšíření projde.