Důvod? Město dlouhodobě hledá lokalitu, kam by mohlo svážet komunální odpad podobně jako do Ďáblic, ale ještě ji nenašlo. „Hledat takové místo je velmi obtížné a stále se nám to nepodařilo,“ zdůvodnil nutnost rozšíření stávající skládky v Ďáblicích Josef Nosek (ODS), primátorův náměstek, který má na starosti právě územní plán.

S variantou, že je jednodušší skládku rozšířit, se ale místní obyvatelé příliš neztotožňují a navzdory tomu, že se zasedání zastupitelů konalo po dva dny, vystoupili před představitele města, demonstrovali svůj nesouhlas. Podle zástupců občanského sdružení Pro Ďáblice hlavní město místním již před lety slibovalo, že skládku dále rozšiřovat nebude.

„Skládka zatěžuje obyvatele Ďáblic již skoro dvacet let. Byla rozšířena už jednou, a to na pět let. Kde máme tu jistotu, když nám v minulosti vedení města slíbilo, že se dále rozšiřovat nebude, a přesto se to včera stalo, že to bude již naposled,“ ptala se zastupitelů Karoline Koftum, předsedkyně občanského sdružení Pro Ďáblice. Podle ní má současná skládka neblahé dopady na zdraví místních obyvatel, přírodu a rovněž i na kulturní hodnotu Ďáblic.

Starosta Ďáblic: Praha postrádá smysluplný plán odpadového hospodářství

Její protesty podpořil i současný starosta Ďáblic Miloš Růžička. Podle něj je značně rozporné, že budoucnost hospodářské politiky Prahy má stát na skládce staré osmnáct let. „Praha postrádá smysluplný plán odpadového hospodářství,“ zmínil starosta Růžička, který vyzval zastupitele k zamyšlení nad smluvními podmínkami, které provoz skládky definují. „Skládka funguje na základě smlouvy z roku 1993, v níž je zakotveno, že takto může fungovat až do roku 2047 a to pouze za nájemné ve výši jedné symbolické koruny ročně,“ upozornil ďáblický starosta Růžička.

Kromě ďáblické skládky řešili v pátek zastupitelé i další „odpadové“ téma, a to vznik recyklačního centra v pražských Řeporyjích. Změnu územního plánu, která by vznik centra pro recyklaci odpadu umožňovala, ale stáhli z programu jednání.