Před Velikonocemi propagoval portál sedm stovek pozic z celého Česka. Nejvíc z těchto nabídek, přes dvě stovky, pochází z Prahy. Středočeský kraj přidal dalších šedesát. Podle iniciátorů služby výběr možností pro uprchlíky od začátku projektu setrvale roste. V posledním týdnu tempem přibližně deseti pozic za den.
„Nabídky z pohledu oborů kopírují situaci na trhu práce v Česku, takže převažující množství je jich z obchodu a služeb, zejména na pozice v maloobchodech, stravování nebo hotelnictví. Nejčastěji jsou poptávány profese jako prodavač, kuchař, servírka, hotelová pokojská, ale i programátor či různé pozice ve stavebnictví. Můžeme se setkat také s geodetem, projektantem, zdravotní sestrou či účetním,“ uvedl Jakub Hájek, ředitel Divize startupů a inovativních malých a středních podniků agentury CzechInvest. Podle Hájka nová platforma pomáhá válečným uprchlíkům „postavit se na vlastní nohy“.
Na webu Jobs4ua.cz aktuálně „visí“ třeba poptávka po šéfkuchaři pro luxusní hotel v centru Prahy za plat 37 tisíc korun měsíčně. Požaduje praxi v oboru a základy angličtiny. Nejvíce pracovních nabídek, konkrétně osmdesát, uveřejnil obchodní řetězec Albert. Na dvoujazyčném webu nechybí ani odpovědi na otázky, které typicky zajímají ukrajinské zaměstnance i české zaměstnavatele. Jde o dotazy typu – jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou, jak se zapojit do nemocenského pojištění či co si musí zaměstnavatel před nabídkou místa pohlídat?
„Platformu nadále vylepšujeme a dokončujeme překlady. Do budoucna bychom rádi rozšířili web o možnost filtrace u nabídek, které nabízejí ubytování, a také o informace o možnostech podnikání, o bezplatné pomoci se začátkem podnikání či případné podpoře například v oblasti nájmu prostor. Někteří z uprchlíků podnikali na Ukrajině a není důvod, aby tyto zkušenosti nemohli využít i v Česku,“ dodal mluvčí CzechInvestu David Hořínek.
Spolehlivost zaměstnavatelů prověřuje CzechInvest nebo partneři platformy Jobs4ua.cz. Inzerovat nabídku zaměstnání na tomto webu mohou pouze dlouhodobí a prověření klienti CzechInvestu nebo členové partnerských organizací, jakými jsou Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR atd.
Jak dokládá z vlastní zkušenosti majitel pražské developerské skupiny JRD Group Jan Řežáb, možnosti práce bývají pro běžence z Ukrajiny mimo Prahu často složitější. Řežáb na vlastní náklady ubytoval přes sto ukrajinských rodin na Jablonecku. „Pozoroval jsem, jak obrovskou psychickou vzpruhu pro ty lidi znamenalo, když mohli začít pracovat a děti začlenit do škol a školek. V tradičně sklářském regionu je po útlumu odvětví slabší nabídka práce pro ženy, které tvoří drtivou většinu dospělých uprchlíků. Z naší skupiny se podařilo zaměstnat tak 60 procent žen a další možnosti jsou už omezené,“ konstatoval podnikatel při Setkání s primátorem, které pořádal Deník. „Zásadní je poskytnout jim výuku češtiny a uznání profesních certifikátů plus okamžité zajištění škol a školek pro jejich děti,“ zdůraznil Řežáb.