Stavět se začne ještě letos

S výstavbou komunikací, kterých si užijí vyznavači jízdy na kole, se začne ještě v letošním roce.

„V současné době jednáme s Technickou správou komunikací o vyznačení tras v místech, kde nebude třeba provádět výraznější terénní úpravy,“ popsal přípravy starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Takových úseků je prý dohromady v přepočtu na délku asi 13 kilometrů.

Projekt už radnice má

Projekt budoucích cyklostezek si nechala radnice Prahy 11 zpracovat přibližně před půl rokem. Navrženy jsou tři typy cyklostezek.

Okolo celého Jižního Města by měl vést okruh, který propojí Kunratický les s Milíčkovským lesem a s Hostivařským lesoparkem (na mapě je zvýrazněn žlutou barvou).

Přes Jižní Město povede několik páteřních stezek, které by ho měly propojit s ostatními městskými částmi (vyobrazeny červeně).

Nejhustší síť pak budou tvořit rekreační stezky (modrá barva).

Doprovodné stavby

Kromě samotných stezek bude muset radnice nechat vybudovat několik lávek pro cyklisty, upravit podchody, a také počítá s vytvořením parkovišť B+R (Bike and Ride), kam si cyklisté budou moci své kolo odstavit. Parkoviště by měla být především u stanic metra, na Opatově by pak mohlo být i hlídané parkoviště.

Na kole nejen rekreačně

Hlavním cílem plánovaných cyklostezek je podle starosty Dalibora Mlejnského to, aby občané nepoužívali kolo pouze pro víkendové výlety, ale běžně například k dopravě do zaměstnání.

K širšímu používání jízdního kola jako dopravního prostředku by obyvatele sídliště prý mohlo motivovat i to, že se Jižní Město rozkládá na rovině. Radnice se proto chystá vydat mapu, v níž budou vyznačeny vytipované trasy.

Projekt by ale zásadně mohly změnit nevyřešené vlastnické vztahy u pozemků, kterými mají některé cyklostezky vést.

close zoom_in