„V současné době jednáme s Technickou správou komunikací o vyznačení tras v místech, kde nebude třeba provádět výraznější terénní úpravy,“ popsal starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Takových úseků je prý dohromady asi 13 kilometrů. Projekt si nechala radnice zpracovat přibližně před půl rokem.

Navrženy jsou tři typy cyklostezek. Okolo celého Jižního Města by měl vést okruh, který propojí Kunratický les s Milíčkovským lesem a Hostivařským lesoparkem. Skrz Jižní Město povede několik páteřních stezek, které by ho měly propojit s ostatními městskými částmi. Nejhustší síť pak budou tvořit rekreační stezky.

Kromě samotných stezek bude muset radnice nechat vybudovat několik lávek pro cyklisty, upravit podchody, a také počítá s vytvořením parkovišť B+R (Bike and Ride), kam si cyklisté budou moci své kolo odstavit. Parkoviště by měla být především u stanic metra, na Opatově by pak mohlo být i hlídané.

Hlavním cílem podle Mlejnského je, aby občané nepoužívali kolo pouze pro víkendové výlety, ale například k dopravě do zaměstnání. Motivovat by je prý mohlo i to, že se Jižní Město rozkládá na rovině. Radnice se proto chystá vydat mapu, v níž budou vyznačeny vytipované trasy. Projekt by ale zásadně mohly změnit nevyřešené vlastnické vztahy u pozemků, kterými mají některé cyklostezky vést.