Auto*Mat upozornil ve čtvrteční tiskové zprávě, že značky budou instalovány na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky či na Můstku. Praha 1 podle spolku vykáže cyklisty na mnohem nebezpečnější ulice se silným provozem tramvají a aut.

Zástupci radnice v centrální části metropole Oldřich Lomecký (TOP 09), Richard Bureš (ODS) a Ivan Solil (ČSSD) původně chtěli totou vyhláškou řešit problémy s turistickými elektrokoloběžkami, které vadily domácím a ohrožovaly plynulost a bezpečnost dopravy. Cyklisté si však stěžují, že postupem času politici začali bojovat proti běžným jízdním kolům.

"Podle Prahy 1 cyklisté v pěších zónách představují pro chodce přílišné riziko. Statisticky jsou zde ovšem sedmkrát nebezpečnější auta, která do těchto oblastí na výjimku mohou vjet - jen v roce 2017 Praha 1 udělila 844 výjimek," uvádí tisková zpráva.

"Omezení vyžene cyklisty do ulic, jako je Jidřišská či Spálená, kde budou zdržovat tramvaje, a dokonce na Smetanovo nábřeží, kde na pár stovkách metrů dochází k pětkrát více nehodám cyklistů než v celých pěších zónách," tvrdí Vratislav Filler ze spolku Auto*Mat, který proti omezení cyklistů od začátku bojuje.

Městská část chce docílit kompromisu tím, že usnadní objezd a zřídí cyklistům pět cykloobousměrek v okolních ulicích. Podle Auto*Matu jde o nedostatečné řešení: "Objízdné trasy neplní dobře svou funkci - jsou komplikované, pomalejší a méně bezpečné než původní průjezd zónami."

Auto*Mat se brání proti "cyklocenzuře" u Městského soudu v Praze. Spolek je povzbuzen rozhodnutím Nejvyššího správního soudu v kauze rušení cykloobousměrek na Praze 8, kdy s podobou žalobou cyklisté uspěli. Nyní si také stěžují, že vedení Prahy 1 během sporu ignoruje jejich návrhy řešení. Námitky měl v minulosti rovněž magistrát.

Na závěr zástupci spolku vyzvali cyklisty aby "přemrštěné, nesmyslné, diskriminační a poškozující" opatření respektovali. Přesto se Auto*Mat obává, že mnoho z více než 500 cyklistů, kteří každý den oblastí projedou, dopravní značky dodržovat nebude. Aktuální vyjádření radnice se redakci Pražského deníku nepodařilo získat.