Píchnuté kolo, utržené brzdové lanko či porouchaná přehazovačka. Tyto opravy mohou být v profesionálním servisu velmi drahé a přitom se často jedná o velmi jednoduchou věc. Jenže chybí nářadí nebo šikovnější ruce.

Zkušení pomohou opravit si kolo sám

V Truhlářské ulici nedaleko Náměstí Republiky nyní vzniká vůbec první cyklodílna, kam si budou moci lidé přijet nechat opravit své kolo a hlavně se naučit, jak se to dělá. Iniciativa Auto*Mat a kolektiv bývalých squaterů z Vily Milada otevře dílnu ve středu v 17.30 hodin.

„Chceme poskytnout zázemí lidem, kteří používají kolo jako dopravní prostředek po městě, potřebují, aby dobře jezdilo, ale v klasických servisech často nenacházejí porozumění,“ vysvětlil myšlenku cyklodílny Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat.

Program dílen v Truhlářské

16. září – Přehazovačka a péče o řetěz

Další termíny: 30. 9., 14. 10., 28. 10.

„Dílny budou tematické. Hlavním cílem není opravit kola, ale názorně naučit zájemce, jak si mohou základní servis a opravy provést sami,“ vysvětlil hlavní smysl Janek Kotecký, který se podílí na organizaci dílen.

Za servis se neplatí

Svépomocná dílna by měla v budoucnosti nabízet nářadí, použité součástky a základní náhradní díly. Organizátoři vyzývají zájemce, aby pomohli dílnu vybavit a prozatím si raději přinesly díly na výměnu vlastní. S odstraněním náročnějších závad pomohou zkušení technici. Zajímavostí je i to, že cyklisté za servis nic neplatí. Dílna totiž funguje na základě dobrovolných příspěvků na jídlo, nářadí a součástky.

„Vedle snahy ušetřit peníze je důležitý také prvek bezpečnosti. Cyklista, který dobře zná svoje kolo a opravuje ho s pomocí odborníků, se vyhne technickým selháním,“ podotkl Křivohlávek. V zemích západní Evropy jsou podle jeho slov levné servisy a svépomocné cyklodílny poměrně běžné. V Praze je Truhlářská zatím jediným takovým místem. Od svépomocné cyklodílny si slibuje mimo jiné také další narůst počtu lidí, kteří jezdí v ulicích Prahy na kole.

Dílna, jež se otevírá v souvislosti s akcemi Týden nepřizpůsobivosti a Zažít město jinak, bude po svém uvedení do provozu fungovat vždy jednou za 14 dní.