Z Vysočan či Sedlce bude brzy cesta do centra pro cyklisty daleko jednodušší. Říkají to pražští radní, kteří v úterý schválili jedenáctimilionovou investici do stavby nových stezek.

Cesta do práce

Zaplatit má vybudování tří cyklistických cest: mezi Kolčavkou a Pelc – Tyrolkou, v Sedlci a mezi Výtoní a ulicí Na Slupi v blízkosti městského centra. Projekt má podle radnice zvýšit počet lidí, kteří využívají bicykl k cestě do práce.

„Záleží nám na tom, aby se lidé mohli bezpečně dostat do centra, nejsou to cyklostezky, které by byly primárně určeny k rekreační jízdě,“ prohlásil radní Petr Štěpánek (SZ), který má výstavbu cyklostezek v městské radě na starosti.

Ze čtyř směrů

Podle něj v současnosti existují čtyři směry, ze kterých se cyklisté mohou zcela bezpečně dostat do středu metropole a využívat tak pravidelně kolo k cestě do zaměstnání. „Jde to od jihu z Radotína a Zbraslavi podél Vltavy, dále z Jižního města Kunratickým lesem a podél Krčského potoka, také z Lužin Prokopským údolím a Hlubočepy a rovněž z Tróje,“ vypočítal Štěpánek. V rámci Evropského týdne mobility pořádá tento týden ranní jízdy po zmíněných stezkách.

Cyklisté si ovšem často stěžují, že se z dalších směrů do centra dostanou jen po rušných silnicích. „Při cestě ze Zahradního Města na Vinohrady musím překonávat několik velkých silnic a křižovatek, málokdy potkám jiného cyklistu, nedivím se, že mnohdy nebezpečná jízda spoustu lidí odradí,“ říká Petr Toman, který jezdí na kole do své kanceláře u Náměstí Míru.

Novinky chystané i otevřené

Zástupci magistrátu nedostatky přiznávají, situace se podle nich bude zlepšovat. „Dokončujeme například stezku u Rokytky, která by měla lidem z východních částí Prahy cestu do centra usnadnit,“ uvedl šéf cyklistické komise magistrátu Pavel Polák. Právě otevřenou novinkou je cyklopruh ve Vršovické ulici, který usnadní cestu od Otakarovy ulice až po ulici V Olšinách.

Rada také v úterý schválila vyčlenění devíti milionů korun na dopravní značení a úpravu povrchů menších úseků cyklotras, které mají pomoci začlenit cyklistiku do pražské dopravy.