Praha má o jedno nebezpečné místo pro cyklisty víc. Vzniklo přímo na magistrále u Štvanice. Tam doposud lidé využívali cyklostezku na chodníku. Nové vyčkávací plochy před přechodem s namalovaným bicyklem jako by ale vybízely, aby jezdci na kolech využívali spíše frekventovanou magistrálu. „Cyklista ale bude využívat stále spíše chodník," doufá místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Čtěte také: Čtyřka se pře s magistrátem o rekonstrukci ulic

Složitou situaci musí cyklista řešit i v Bubnech 

Právě Hlávkův most u Štvanice je dnes oblíbenou tepnou cyklistů z Holešovic a dalších vzdálenějších míst. Vratislav Filler z Auto*Matu nevidí problém ani tak v úseku mostu, jako spíše v navazující křižovatce Vltavská. Tam je totiž kvůli uzavírce svedena cyklostezka do rušné vozovky.

Další složitou situaci musí cyklista za hustého provozu řešit v nedalekých Bubnech. Lidé tam sice mají své vyznačené pásy, ty ale na žádnou další cyklostezku nenavazují. „Chybí tam propojení Vltavské s ulicí Bubenskou. Člověk, který jede směrem do centra, se na chvíli ocitá uprostřed silnice," vysvětluje Filler.

Úsek už řeší radnice s magistrátem a TSK

A jeho slova potvrzují i údaje policie. „Mezi nejrizikovější úseky metropole bezesporu patří místa, kde vyznačené cyklostezky navazují na běžný silniční provoz," říká mluvčí policie Andrea Zoulová. Podle místostarosty Prahy 7 tento úsek nicméně v současné době řeší radnice s magistrátem a Technickou správou komunikací.

Další riziková místa 

Podobný případ podle Fillera ale vznikl i na Nuselském mostě. Také tady mohou cyklisté využít chodník. Nyní díky opravě mostu pouze ten východní. „Když chcete směrem do centra, tak se ještě propletete, ale z centra se legálně nedostanete," říká. A cyklista se opět ocitá na frekventované tepně.

Filler upozornil, že k nejnebezpečnějším úsekům pro cyklisty dále patří průjezd Křižovnickou ke Smetanovu nábřeží. Dále pak křižovatka u mostu Legií nebo úsek na předmostí Mánesova mostu. Na všech těchto místech došlo v minulosti k několika nehodám.

Čtěte také: Pražského povstání se dočká terminálu MHD

Projekt upozorňuje na problémové úseky 

Rizikové úseky mapuje s pomocí samotných cyklistů Auto*Mat na webu Prahou na kole. Problémovým místům se tak člověk může při naplánování cesty vyvarovat. S podobným plánem přišla nedávno také metropole.

Projekt s názvem Polaď Prahu má upozorňovat na problémové úseky. Je na ní označen jen zlomek míst, a to spíše obecného charakteru, jako bariéry v podo-bě schodů nebo rušné čtyřproudé ulice. Podrobnou mapu, která by vycházela z podnětů samotných cyklistů, si Praha teprve nechá vypracovat.

Riziková místa pro cyklisty. Infografika.