Dny, týdny a možná i měsíce zůstane komunikace u Malé Chuchle zasypaná kusy skály. Jak již Deník informoval, v noci z 19. na 20. prosince se zde utrhlo ze zvětralé skály zhruba šest kubíků horniny. Ta zatarasila cyklostezku, jež vede pod skálou, a dostala se až k železniční trati.

Zřejmě jen díky tomu, že se vše stalo v noci, nebyl nikdo zraněn. Od události už uběhlo deset dní, ale na místě se nic neděje. Kameny stále leží na cestě. „Bude zde probíhat geologický průzkum a teprve po jeho provedení rozhodneme, co dál,“ informoval mluvčí magistrátu hlavního města Jiří Wolf. Přesný termín ale zatím není známý.

Podobných svahových pohybů bylo v Malé Chuchli už dříve zaznamenáno hned několik. Prozatím tak platí slova magistrátního statika Petra Mácháně, který nedoporučil odklízení horniny ani další bezpečnostní práce. „V místě jsou další převisy, které hrozí zřícením,“ uvedl.

Porušují zákaz

Po pádu skály Technická správa komunikací (TSK) několik desítek metrů dlouhý úsek uzavřela. „Na místě jsou dopravní značky se zákazem vstupu. Pro zdůraznění nebezpečí jsme navíc úsek ohraničili oplocenkou,“ sdělil mluvčí TSKTomáš Mrázek. Přesto cestu nadále denně užívají desítky cyklistů i pěších, kteří tak riskují své životy. Ti si většinou myslí, že by se měl úsek zabezpečit, ale strach příliš nemají. „Nebojím se,“ řekl jednoznačně jeden z nich. Podle mluvčího TSK není možné, aby se zcela zamezilo vstupu na cestu. „Musela by zde být 24 hodin denně policie, to ale není možné,“ řekl.

Úsek je možné objet

Uzavřenému úseku uvedené cyklostezky se lze vyhnout. „Tato komunikace je sice stále vedena jako cyklostezka A1, tak je tomu ale pouze na mapách, které v příštím roce vydáme. Cyklostezka A1 jinak až na malou část vede podél řeky a místo, kde spadla část skály, je možné bezpečně objet,“ nabídl alternativu Pavel Polák, poradce primátora pro cyklistickou dopravu. Pokud se ale cyklista dostane až k uzavřenému místu, zřejmě se už nebude chtít vracet a místo objíždět.

V těchto dnech by už ale měla většina lidí o uzavírce cyklostezky vědět, přesto tudy stále jezdí na kolech anebo procházejí a nadále riskují. Cyklisté mohou ještě využít jednu delší objízdnou trasu po cyklostezce A2, jež vede po druhé straně řeky. I nadále platí, že v úseku, kde se zřítilo kamení, je omezen také provoz vlaků. „Na druhé traťové koleji je omezena rychlost z 90 na 50 kilometrů za hodinu,“ informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.