Novou, v pořadí osmou fakultu by od příštího roku chtělo otevřít České vysoké učení technické. V úterý 8. dubna to oznámili zástupci katedry počítačů, z níž tento návrh vyšel. První studenty by nová Fakulta informatiky mohla uvítat v akademickém roce 2009/2010.

Od tohoto kroku si České vysoké učení technické (ČVUT) slibuje hned několik pozitivních změn. Nová Fakulta informatiky by v budoucnu měla vyřešit problémy s kapacitou učeben a pracovišť. Dnes na Fakultě elektrotechnické studuje informatiku a obory s ní související na 1700 studentů. Příští rok přibude dalších 200 až 300.

Fakulta informatiky by měla také pozměnit formu odborů, aby dokázala nalákat více studentů a podpořit výzkum. Změnou bude kupříkladu větší prostupnost studia, tedy možnost doplnit si studium o předměty z jiných fakult. To by mohlo vést kupříkladu k posílení ekonomicko-manažerských schopností absolventů. Od nové fakulty si univerzita slibuje také možnost rozšířit obory aplikované nebo technické informatiky, které se zabývají například umělou inteligencí.

Akreditace letos, studenti až za rok

Nová fakulta, která najde zázemí ve stávajících prostorách ČVUT, by měla získat potřebné akreditace oborů ještě letos. Samotný vznik ČVUT plánuje na počátku roku 2009. „Prvních 500 studentů v bakalářských oborech a 200 až 300 studentů v navazujícím magisterském studiu by mohlo na Fakultě informatiky začít studovat od akademického roku 2009/2010,“ uvedl poradce rektora pro informatiku Pavel Tvrdík. Náklady na fakulty chce ČVUT pokrýt z peněz ministerstva školství na jednoho studenta.

Zda a jakým způsobem budou moci stávající studenti přejít na nové obory bude věcí dohody Fakulty informatiky a Fakulty elektrotechnické. Podle Tvrdíka ale budou mít mladí lidé právo dokončit obor, do kterého původně nastoupili. Vznik nové fakulty by se neměl dotknout ani případných závěrečných státních zkoušek.

Studentiosamostatnění vítají

Krok ČVUT současní posluchači většinou vítají. „Školu už mám skoro hotovou, ale záměr podporuji, protože myšlenka nové fakulty je správná. ČVUT taková fakulta chybí a její vznik má podporu veřejnosti. Za týden, co k ní fungují stránky www.fi.cvut.cz,jí podporu vyjádřilo na 900 lidí,“ uvedl Martin Půlpitel, který studuje pátý ročník výpočetní techniky. „V oboru nemáme navazující, inženýrské studium, takže vznik novéfakulty bude výhodou,“ dodal Vojtěch Bernatík, který studuje obor softwarové technologie a management.

ČVUT se tímto krokem chce vydat ve stopách jiných českých univerzit, které ke kroku osamostatnit informatiku již sáhly. Fakultu informatiky má například Masarykova univerzita v Brně, Fakultu aplikované informatiky Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Fakultu informačních technologií má od roku 2002 také Vysoké učení technické v Brně.

Stávající fakulty ČVUT

Fakulta stavební

Fakulta strojní

Fakulta elektrotechnická

Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Fakulta architektury

Fakulta dopravní

Fakulta biomedicínského inženýrství

Zdroj: ČVUT

Ve zbytku republiky mají před Prahou náskok

Založením nové fakulty se pražská ČVUT snaží mimo jiné srovnat náskok jiných českých univerzit, které k vyčlenění samostatných fakult informatiky již dávno sáhly. S úspěchem funguje od roku 2002 Fakulta informačních technologií například na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně.

„Jejímu vzniku napomohly příznivé podmínky. Do Brna začaly přicházet silné informačnětechno­logické firmy a bylo jasné, že prudce vzroste zájem o informatiky a to nejen v Brně, ale i v celé Evropě. Ve vzácné shodě byly i klíčové osoby: rektor, předseda akademického senátu, děkan rozdělující se fakulty a dva noví děkani, kteří museli své fakulty vybudovat,“ uvedla mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

V Brně se změna osvědčila

Postup v Brně byl přitom podobný jako v Praze. Tady se z Fakulty elektrotechnické vyčlení Fakulta informatiky, v Brně se rozdělila Fakulta elektrotechniky a informatiky na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií a na Fakultu informačních technologií.

Změnu si nyní brněnská univerzita pochvaluje. „Hned v prvním roce se ukázalo, že zájem o studium vzrostl na obou fakultách,“ dodala Vanýsková. V době, kdy nová fakulta vznikla se na ni hlásilo 1700 studentů. Přijmout jich škola z kapacitních důvodů mohla 330. V současné době má Fakulta informačních technologií přes 2400 studentů.

ČVUT v Praze po těchto zkušenostech doufá, že změna se osvědčí podobně i jim.