Čunek na dotaz čtenáře odvětil, že pokud by ten chtěl nějaké dotace, musel by se nejdříve „opálit, dělat s rodinou binec a na náměstí dělat ohně“. Toto vyjádření občanští demokraté označili za xenofobní. Zelení šli ještě dál a v nedělním usnesení, tedy už po Čunkově formální omluvě, uvedli, že jeho výroky na adresu romské komunity poškozují důvěryhodnost vlády, a žádají jejich projednání v koalici.

Čunka kritizoval i prezident Václav Klaus. „Výrok pana Čunka je pro mne naprosto nepřijatelný,“ sdělil.

Podle ministryně Džamily Stehlíkové jsou v rozporu s vládním programovým prohlášením a s principy demokratické společnosti. Členka předsednictva SZ Zuzana Drhová Deníku řekla jasně: „Člověk s takovými výroky by vicepremiérem být neměl.“

Politolog Jiří Pehe si myslí, že Čunkova účast ve vládě byla omylem od samého počátku, protože do ní nastupoval s pověstí, kterou si přinesl ze Vsetína. „Čunka od počátku zrazuje jazyk.Vše halí do hávu starostí o menšiny, ale pak z něho vypadne nějaký termín či věta, které prozradí, že o těch lidech smýšlí rasisticky,“ uzavřel pro Deník Pehe.

Čunek začíná mít problémy i ve vlastní straně, která ho doposud podporovala. Poslanec Pavel Severa je přesvědčen, že v Česku neexistuje romský problém, ale jen neochota úředníků vyžadovat plnění povinností od všech lidí bez rozdílu barvy pleti, národnosti a pohlaví. „Vidím to na dlouhodobou práci pro příštích 30-50 let, někdo to pojímá jako otázku přestěhování tří autobusů,“ řekl Deníku Severa.