Když projdete dveřmi domu č.p. 31, téměř jako byste se propadli o dobrých sto let zpátky. Architektka Tereza Froňková vdechla interiéru s pomocí památkářů a dobových fotografií atmosféru 20. let minulého století. Navázala tak na vzhled původní cukrárny i s jejím charakteristickým středovým pultem, mramorovým schodištěm, křišťálovými lustry a štukovou výzdobou.

František Myšák založil svou cukrárnu v roce 1904 jen kousek od současného podniku, který nese jeho jméno. Malá vzdálenost od Václavského náměstí a pochoutky od mistrů svého řemesla z ní brzy udělaly nejoblíbenější podnik svého druhu. Už o sedm let později ji musel pan Myšák přestěhovat do mnohem většího domu o pár čísel dál, ve kterém ji najdeme i dnes.

Nejvíce táhl karamelový dort

Podoba budovy se ale výrazně změnila: původní novorenesanční fasádu z 80. let 19. století nahradily v roce 1922 moderní rondokubistické prvky. Velká prosklená okna dávala slavným osobnostem příležitost být vidět. Potkat jste tu mohli prezidenta Masaryka, Adinu Mandlovou, Emu Destinnovou, či Oldřicha Nového.

Také interiéry dokázaly návštěvníkům vyrazit dech. Cukrárna byla vybavena luxusním nábytkem, křišťálové lustry a drahá zrcadla se jen blýskaly. Pan Myšák vždy důsledně dbal, aby všechny suroviny byly pokud možno té nejvyšší kvality, najímal nejlepší cukráře a po zásluze je i odměňoval. Mezi vybranými pochutinami se obzvláště proslavila delikatesa, kterou stvořil jeho syn, František Myšák ml.: tradiční Karamelový dort Myšák, který je zde ostatně k dostání i dnes.

Podnik se vrátil v zuboženém stavu

Rodina zakladatele provozovala podnik až do konce druhé světové války, pak byl však úředně zavřen a v roce 1948 se dočkal znárodnění. Nějakou dobu ještě těžil ze své prvorepublikové slávy a rád sem docházel třeba i prezident Klement Gottwald.

Otec a syn Myšákovi se stále drželi svého řemesla a druhý řečený stát dokonce reprezentoval na zahraničních výstavách a soutěžích. Po roce 1989 se cukrárna Myšákům vrátila, avšak v tak dezolátním stavu, že byla nutná rozsáhlá rekonstrukce. Své brány podnik opět otevřel v roce 2008.