Veřejností otřásá téma hromadného odchodu mladých doktorů do zahraničí. Ti jsou v České republice se svými podmínkami nespokojeni. Petici „Děkujeme, odcházíme“ podepsalo již více než čtyři tisíce lékařů. V čem tkví tento nepříznivý trend? Je to opravdu jen otázka finančního ohodnocení?

A co si o tom myslí ti, kteří medicínu nebo jiné obory teprve studují? Na to se ptal Pražský deník.

Mladí lékaři tu chtějí pracovat, ale finanční ohodnocení je odrazuje

Jako první odpovídala studentka Lékařské fakulty univerzity Karlovy Jana Hnídková.

Na kolik si myslíte, že je aktuální tvrdit, že vystudovaní medici budou skutečně ve velkém odcházet do zahraničí?
V současné době je to těžké odhadnout. Všichni čekají, jak nakonec dopadnou výpovědi a jestli se něco zásadního stane. Pravdou ale je, že téměř každý student uvažuje o odchodu do ciziny a celá řada jich dělá patřičné opatření. Odjíždí na erasmus do Německa, snaží se získat praxi v německým nemocnicích a kdo zatím neumí německy, chodí na kurzy. Nyní je trend jezdit do zahraničí na všelijaké stáže i programy. Pro mladé lidi není problém odjet do ciziny, mají již zkušenosti a vědí, že jazyk takový problém není. Jsou schopni se přizpůsobit. Ale většině se odcházet samozřejmě nechce, mají zde své rodiny, přátele, ale za tak malé peníze se nikomu pracovat také nechce. Vrátit se mohou kdykoliv, tak proč to nezkusit.

Není to trochu nefér? Vystudují kvalitně v Čechách a pak půjdou léčit lidi do ciziny?
A není trochu nefér, že medici vystudují tak těžkou školu, straví nad knihami mnoho času a jejich práce neni dostatečně ohodnocena? Nehledě na obrovskou zodpovědnost, kterou na sebe dobrovolně vzali a kterou si mnoho lidí ani dostatečně neuvědomuje. Jinak já osobně jsem pro zpoplatnění VŠ, ale ne v tom případě, že poté budu několik let vydělávat na její zaplacení.

V čem tkví podle vás hlavní problémy českého zdravotnictví?
Těch problémů je celá řada. Je potřeba změnit celý systém zdravotnictví v ČR. Medicína jde strašně rychle dopředu, jsou nové léky, nové metody, přístroje, ale nejsou na to peníze.

Ke všem pacientům se tyto novinky nedostanou, protože pojišťovny to neproplácí. Je to jako u zubaře, amalgámovou plombu vám pojišťovna zaplatí. Pokud chcete něco lepšího, musíte si to zaplatit sami. Něco obdobného by mělo být i u lékaře. Lidé by měli převzít větší zodpovědnost za své zdraví.

Navíc lékaři nemají v současné době čas na pacienty. Spoustu času stráví papírováním. Téměř každý doktor si stěžuje, že jsou spíše sekretářky než doktoři. V některých státech mají na tuto administrativu jiné zaměstnance, jinak finančně ohodnocené a lékařům zbude více času na pacienty a státu více peněz pro lékaře. Je to složitá problematika a nevyřeší se během jednoho roku. Ale je nezbytně nutné nějaké změny provést.

Jsou i jiné důvody, proč se mladým v českém zdravotnictví nelíbí?
České zdravotnictví je dle mého názoru jedno nejlepší ve světě. Myslím, že lékaři jsou rádi, že zde mohou pracovat. Každý, kdo vystuduje medicínu, má rád tento obor a rád by v něm pracoval. Největší problém pro mladé lékaře je finanční ohodnocení. Pro to, aby si vydělali více peněz velice často slouží a nemají příliš volného času. Jiný větší problém v českém zdravotnictví nevidím.

Co byste tedy primárně změnila?
Změnila bych systém pojištění a finanční ohodnocení lékaře.

Máte také „zaječí úmysly“?
Uvažuji o tom.

Odchod do zahraničí vytvoří tlak na stát

Pro Pražský deník odpovídala také Veronika Viktorová, studentka pátého ročníku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Myslíte si, že jsou na tom lidé v jiných odvětvích ze začátku lépe?
Samozřejmě že to mají těžké začínající ve všech oborech, ale na rozdíl od nich tady není žádná perspektiva, že se to zlepší .

Proč by měli do zahraničí odcházet zrovna doktoři?
Nemyslím si, že by měli odcházet, ale je to asi jediné řešení, jak donutit stát k výrazným změnám, když všechny ostatní pokusy a snahy selhaly.

Není to všechno jen nafouklá bublina?
Rozhodně ne!

Takže také zamýšlíte vyrazit hledat své štěstí jinam?
Ano zamýšlím, ne hlavně z důvodů finančních, ale spíše z důvodu celkových poměrů v českém zdravotnictví (hlavně vzdělávání mladých lékařů).

Změnit se musí vše už od základu, více praxe a méně teorie

Studentka třetího ročníku Lékařské fakulty, Univerzity Karlovy Deníku také ochotně odpověděla. Nakonec si ale přála, aby její jméno nebylo zveřejněno, jelikož má obavy, aby neměla ve škole potíže.

Jsou i jiné důvody, proč se mladým v českém zdravotnictví nelíbí?
Jistě, že jsou, peníze v celé kauze hrají významnou roli, ale zdaleka to není jediný problém českého zdravotnictví. Další takový je právě systém před atestačního vzdělávání, velmi stručně - vybere-li si lékař malý obor, jako je například ORL (otorhinolaryngologie), oční, mikrobiologie atd., nemá se během těchto minimálně pěti let ke „svému“ oboru prakticky dostat.

Zato tří a dvouleté „trdlování“ na interně a chirurgii, toho si užije do sytosti. Po dohromady už cca jedenácti (šest let studium, pokud to jde hladce plus dalších pět let před atestační), opravdu nelehkých letech, směle může ve svém oboru nastoupit, „skvěle“ vybaven znalostmi a zkušenostmi.

V nemocnici to také není žádný med, s českým pacientem to není vždy úplně nejlehčí, co si budeme povídat, navíc postoje široké veřejnosti vůči českým lékařům jsou tragické, představy o tom, že lékaři jezdí do práce mercedesy a přehazují doma bankovky vidlemi a „ještě si stěžují, že mají málo“, to se opravdu snad ani nehodí komentovat.

Znovu tady zmíním přesčasy, služby,obrovská zodpovědnost. Nemocnice jsou na tom také všelijak, určitě jiné podmínky jsou v takové Ústřední vojenské nemocnici, do které tečou peníze nejen z ministerstva zdravotnictví, ale i z ministerstva obrany, jinak to bude vypadat v krajské nemocnici kdesi v horní dolní, kde jsou sice stejně kvalitní lékaři, ale podmínky nesrovnatelné.

Co byste tedy primárně změnila?
Od základu všechno. Počínaje studiem, které je v ČR opravdu „speciální“ tím, že se tady prostě drtí a drtí do zblbnutí, stovky, tisíce stran, ve dne, v noci, prostě pořád a praxe je, alespoň na můj vkus, málo, respektive mohlo by jí být mnohem víc.

Pak zas a znova, postgraduál, platové podmínky (pro lékaře, ale i sestry, jejich situace je taky poměrně dost žalostná), vybavení nemocnic, spolupráce mezi nemocnicemi a lékaři samotnými, změnila bych ale i ráda pohled Čechů na naše zdravotníky. Kde jsou ty doby, kdy „být lékařem“ něco znamenalo.

Máte také „zaječí úmysly“, přesněji zvažujete po ukončení studia svůj odchod do zahraničí?
Mám, ale ty ne úplně souvisí se zdravotnictvím, vždy jsem chtěla po škole odejít do zahraničí, takhle akorát vezmu dvě věci „jedním vrzem“. Ale i kdybych primárně odejít do ciziny nechtěla, tak kvůli práci bych to nakonec stejně udělala.

Jen bych asi hodně pečlivě vybírala kam, protože ne všude naše vzdělání uznávají a po pravdě, znova by se mi to asi celé absolvovat nechtělo.

Výpověď není nefér, ale vyhrožování ano

Praha – Podle studentky psychologie na Karlově univerzitě Lucie Šafkové není nic špatného na tom, že lidé chtějí pracovat v zahraničí, ale pokud to zneužijí jako prostředek k vyhrožování a vydírání, je to špatně.

Na kolik si myslíte, že je aktuální tvrdit, že vystudovaní medici budou skutečně ve velkém odcházet do zahraničí?
Vzhledem k počtu podaných výpovědí stávajících lékařů si myslím, že to aktuální určitě je. Protože se ve zdravotnictví zatím nepohybuji, nedokážu odhadnout jak velký je v zahraničí o začínající lékaře z Česka zájem, ale věřím, že je to pro mnohé mediky lákavá výzva.

Není to trochu nefér? Vystudují kvalitně v Čechách a pak půjdou léčit lidi do ciziny?
Myslím, že je to svobodná volba každého člověka, každý má právo rozhodnout se kde a za kolik bude pracovat. Podobně jako lékaři, odcházejí „na lepší“ i třeba kuchaři, servírky, architekti apod. Není nefér, že odcházejí, ale to, že odchodem vyhrožují a vydírají.

V čem tkví podle vás hlavní problémy českého zdravotnictví?
V souvislosti s odchody lékařů je to určitě nedostatek financí. Ale peněz není dostatek v žádném resortu, takže si myslím, že se tím moc dělat nedá. Šetřit se musí všude.

VERONIKA KRATOCHVÍLOVÁ, LUKÁŠ MAREK


Čtěte také: Kolaps pražským nemocnicím zřejmě nehrozí