Klíšťata v metropoli. Infografika.Zdroj: RedakceCelkem dvě stě klíšťat ze čtyř různých lokalit v metropoli otestovali letos pražští hygienici na lymeskou boreliózu. Pozitivní výsledek zaznamenali u 49 z nich. Parazity cíleně sbírali v Divoké Šárce, Satalicích, Klánovicích a Prokopském údolí. Právě na posledním jmenovaném místě bylo nakažených klíšťat nejvíce, a to 23 z padesáti. „Záchyt nakaženého klíštěte automaticky neznamená, že by tam lidé měli přestat chodit. Ukazuje se však, že správná ochrana proti klíšťatům je i v Praze nutností,“ uvedla Zdeňka Jágrová, která je pověřena řízením pražské hygieny.

Proti borelióze zatím neexistuje očkování, lze ji však léčit antibiotiky. Nutné je začít co nejdříve. První příznaky se objevují po jednom až dvou týdnech od přisátí klíštěte a projevují se podobně jako chřipka únavou, bolestí hlavy či kloubů. U části pacientů se kolem místa přisátí klíštěte vytvoří typická boreliová skvrna.

Negativní test na encefalitidu

Hygienici testovali klíšťata také na encefalitidu. Do laboratoře putovalo 415 sesbíraných jedinců. Dobrou zprávou je, že už druhý rok po sobě na žádné klíště nakažené touto nemocí nenarazili. Naposledy zaznamenali encefalitidu v roce 2017 u klíšťat z Kunratického lesa.

I přesto by však měli být obyvatelé metropole při cestách do přírody podle hygieniků obezřetní. Za první polovinu letošního roku v péči lékařů skončili čtyři Pražané s encefalitidou. Mezi následky tohoto onemocnění patří dlouhotrvající obrna rukou či nohou, postižení nervů nebo porucha sluchu.

„Onemocnění, ke kterým u nás dochází, jsou zbytečná, protože se jim dá předejít očkováním. Počet očkovaných je v Česku nízký, na rozdíl od okolních zemí, zejména Rakouska, kde je vyšší než 80 procent,“ podotkl mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.

Očkování jako základní preventivní opatření doporučuje i Jágrová. Kromě toho by lidé při cestách pražskou přírodou měli nosit dlouhé nohavice, rukávy a používat repelent.

„Klíště po těle leze až několik desítek minut, než si najde vhodné místo k přisátí. Důležité tedy je vždy po návratu z lesa důkladně prohlédnout celé tělo a klíště co nejdříve odstranit,“ upozornil Boublík.

Klíšťatům se podle něho nejlépe daří ve smíšených lesích a na vlhkých místech s vysokou trávou. V Praze se vyskytují častěji v okolí Vltavy, odnést si je lze ovšem také z procházky po Stromovce, Petříně či z návštěvy Olšanských hřbitovů.

Vyhovuje jim vlhko, vedro nesnášejí

Jejich aktivitu významně ovlivňuje počasí. Za horkých a suchých dní jich je v přírodě méně. Předpověď jejich výskytu na několik dní dopředu je možné najít na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Pražská hygiena sleduje nemoci u klíšťat ve vytipovaných lokalitách už od roku 1988. Její pracovníci cíleně sbírají tyto parazity zejména na jaře, kdy jsou nejaktivnější z celého roku.

Zachycené vzorky ve všech vývojových stadiích zasílají na laboratorní vyšetření. Například lymeskou nemoc zjišťují pomocí specifické metody, kdy se ověřuje přítomnost boreliové DNA.