Notoričtí opilci dál zcela naplňují kapacitu záchytky v nemocnici Na Bulovce, noc co noc s nimi mají plné ruce práce i pouliční hlídky strážníků.

„V tomto ohledu se prohibice zatím nestačila projevit. Jen místo lihu do sebe lidé doslova lijí litry piva a vína, což je možná ještě horší," hodnotí řadový městský policista, vykonávající službu v okolí metra Florenc. „Od minulého pátku (den vyhlášení prohibice) řešíme prakticky stejné, ne-li větší množství silně podnapilých. Kolegové z jiných obvodů konstatují totéž," dodává.

Jeho slova dokresluje stále vytížená patnáctilůžková kapacita záchytky Na Bulovce. „V pátek a v sobotu bylo plno dlouho před půlnocí. Plně obsazeno bylo i v noci na úterý. Lékaři na záchytce jsou vytíženi stejně jako před vyhlášením prohibice," vzkázal včera mluvčí nemocnice Na Bulovce Martin Šalek s tím, že nyní je posílena kooperace mezi oddělením záchytky a toxikologie či jednotky intenzivní péče kvůli případnému zjištění intoxikace metylalkoholem. Pracovníci záchytky podle Šalka nemají možnost automaticky zjistit, zda se konkrétní „klient" opil lihovinou či legálním alkoholem. „Přišli by na to jedině v případě, že by se projevily příznaky otravy metanolem, což se naštěstí ještě nestalo," shrnul Šalek.

Podle rychlého průzkumu Deníku se šest z deseti včera oslovených Pražanů přiklonilo ke konzumaci vína a piva. „Musíme toho ale vypít mnohem více a nejsme na to zvyklí," přiznal například student ubytovaný na koleji Větrník. Jméno odmítl uvést podobně jako asi padesátiletý muž, dle vlastních slov stálý zákazník výčepu v nedaleké ulici Na Petřinách. Je jeden ze dvou oslovených, kteří se ani přes prohibici nevzdali pití lihovin.

„V hospodě nám opravdu kořalku nenalijí. Já mám ještě nějaké domácí zásoby a nejen já, ale řada známých. Od jednoho vím, kde ještě dnes sehnat například vodku. Já ale nemám zájem. Počkám si, až to bude zase legální. Doufám, že to nebude trvat moc dlouho," svěřil Deníku štamgast.

Nutno konstatovat, že pouze jeden z deseti včera oslovených Pražanů pro Deník uvedl, že alkohol nevyhledává a že mu prohibice nevadí, i kdyby trvala jakkoliv dlouho. Většina dotazovaných se prý spokojí s vínem a pivem, avšak jen dočasně. Bez denního požití lihovin se neobejdou dokonce dva z deseti respondentů. Oba sice připustili, že mají z pančovaného alkoholu strach. Nevyloučili ale, že v případě krajní nouze by sáhli i po něm.

Chcete se dozvědět více? Čtěte středeční Pražský deník. Najdete jej u všech dobrých prodejců tisku.

Nebo si Deník předplaťte a přijde Vám až domů! Deník - moje noviny.