VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stovky kamionů „převálcují“ Malešice, obávají se místní

Praha – Několik let žili obyvatelé Malešic a Kyjí v domnění, že se jim podařilo zažehnat „nebezpečí" výstavby kontejnerového překladiště v jejich bezprostředním sousedství.

2.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Podobně na tom donedávna byli také představitelé dotčených městských částí Prahy 10 a 14. Všichni se zřejmě přepočítali. Projekty, které mohou zásadním způsobem ovlivnit zdejší životní prostředí, nespadly pod stůl.

V druhé polovině září se na popud příslušných magistrátních úředníků dostaly na pořad jednání zastupitelstva hlavního města. Prý bez vědomí radnice Prahy 10. Radnice Prahy 14 měla být informována o projednávání rozšíření překladiště v Kyjích a vzápětí vydala jednoznačně zamítavé stanovisko. Mezi Malešickými to budí podezření o účinném lobbingu ze strany investora směrem k zaměstnancům magistrátu. „Rozmrazení" záměru výstavby překladiště tvrdě odsoudil starosta Prahy 10 i místní občanská sdružení. Naproti tomu první náměstek primátora pro územní plánování Tomáš Hudeček už na zmíněném jednání zastupitelstva projekt označil za akceptovatelný z hlediska urbanistické koncepce místa.

fb-pd-podval

„Praha by navíc z dlouhodobého hlediska měla disponovat třemi kontejnerovými překladišti," konstatoval Hudeček. Koaliční i opoziční zastupitelé z Prahy 10 ale varují, že překladiště svede těžkotonážní kamiony z tranzitní Teplárenské či Heroldovy ulice do staré zástavby Malešic přímo pod okna tamních starousedlíků.

Projekt sice původně počítal s přímým napojením na Průmyslovou ulici. Avšak ani tato varianta i kdyby byla realizována není podle místostarostky Prahy 10, odpovědné za resort životního prostředí Ivany Cabrnochové, schůdná.

Průmyslová ulice je podle mistostarostky Prahy 10 Ivany Cabrnochové již dnes značně přetížena nákladní dopravou.

„Napojení překladiště na Průmyslovou nic nevyřeší a nebylo by ani možné z technických důvodů," upozornila zástupkyně starosty Prahy 10. Malešičtí se tak prý právem děsí toho, že jejich ulice budou denně brázdit až stovky kamionů. „Plán výstavby je v příkrém rozporu s limity dopadů na životní prostředí, platnými od roku 2009," řekl již dříve zástupce sdružení Malešice pro lepší život Martin Moravec.

Zatímco o projednávání změny územního plánu, týkající se možného rozšíření kontejnerového překladiště v Kyjích údajně byla radnice Prahy 14 předem informována a obratem vydala odmítavé stanovisko, představitele Prahy 10 o projednání změny, vedoucí k možné výstavbě překladiště v Malešicích prý nikdo předem neinformoval. To nadzvedlo ze židle starostu Prahy 10 Milana Richtera. „Naše stanovisko je také negativní a vůbec nerozumím tomu, jak je možné, že radnice nebyla oficiálně vyzvána, aby jej předložila," sdělil před časem starosta Richter.

Zdá se, že i přes odpor radnice, občanských sdružení i obyvatel Malešic investor svůj záměr, z větší části schválený už dvanáct let starou úpravou územního plánu, nakonec zrealizuje. Zásadní překážkou je podle magistrátního Útvaru rozvoje hlavního města rozšíření změny na další části pozemku. Nové kontejnerové překladiště v Malešicích třídy 1 v režimu silnice železnice silnice má totiž v budoucnu nahradit stávající překladiště, situované v prostorách nákladového nádraží Žižkov. Proto je nutné, aby se na malešický pozemek vešly Evropskou unií standardizované nákladní vlakové soupravy.

Podle dokumentace Natura 2000 je na malešickém překladišti počítáno s pohybem dvou až tří vlakových souprav denně a s průměrnou obrátkou sto deseti kamionu denně.

Autor: Jakub Krupka

2.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Terénní pracovnice bezdomovcům nosí jídlo i oblečení
11

Terénní pracovnice denně pomáhají lidem bez domova. Nacházejí i mrtvé

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Kateřina Peštová: Zastupitelkou jsem se stala až po přepočtení hlasů

/ROZHOVOR/ Pražský deník našel zastupitelku v Praze 10, která má podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka (ODS), který získal svůj mandát až po přepočtení volebních lístků Ústavním soudem. Zastupitelka Kateřina Peštová (ČSSD) se v roce 2006 nedostala do zastupitelstva Městské části Praha 10 jen o pár hlasů. Po přepočtení hlasů mandát nakonec získala

Tak trochu drahé parkování v areálu nemocnic. Na Bulovce i šest stovek za den

Parkování v areálu pražských nemocnic může vyjít hodně draze. Během dne, kdy nemocní podstupují nezbytná vyšetření, je či jejich blízké může parkování vyjít i na částku přesahující 600 korun. Nemocnice přitom argumentují tím, že vysoká cena má zabránit tomu, aby se z nemocnic stala parkoviště, které by využívali např. mimopražští řidiči. V pátek o tom jako první informoval server Echo24.

Pražští záchranáři chtějí otevřít pět nových výjezdových základen. Do roku 2020

Pražská zdravotnická záchranná služba chce do roku 2020 otevřít až pět nových výjezdových základen, kvůli zhoršené průjezdnosti v některých částech metropole. Sanitky v současné době vyjíždějí  k případům z dvaceti míst. V pátek o tom informovala tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Pražská záchranná služba v těchto dnech slaví 160 let od založení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT