„Pojďme si to odhlasovat, aby tu občané nemuseli kvůli tomuto bodu být až do večera," vyzývala své kolegy Marta Semelová. Po dvacetiminutové přestávce zastupitelé KSČM a ČSSD hlasovali pro, převážná většina ODS a TOP 09 se zdržela hlasování. Návrh nebyl přijat.

„No to snad ne," zněla spontánní reakce seniorky Věry Koutníkové. Pětaosmdesátiletá seniorka přišla na zastupitelstvo magistrátu s jediným cílem přednést Josefu Noskovi, radnímu pro dopravu, výčet všech nevyhovujících spojů v okolí Dejvic. A donést mu petici s 1 600 podpisy. „Nás, co bydlíme na Dědině, je nespokojených většina. Vždyť se podepsali lidé z deseti paneláků!" postěžovala si Pražskému deníku Věra Koutníková, která na zastupitelstvo dorazila před devátou hodinou a sedla si hned do první řady určené pro veřejnost.

Budu tu sedět klidně do večera!

Seniorka si na interpelaci podala dvě přihlášky. „Ráda bych vystoupila v půl jedné, kdy jsou na bod programu zařazeny připomínky občanů. Ale pokud už se tam nevejdu, přihlásím se do diskuze k bodu 33, petici Proti omezení veřejné dopravy v Praze. Ty tři minuty, které na interpelaci radního Noska mám, chci využít za každou cenu. I kdybych tu měla sedět až do večera!" řekla bojovně seniorka Koutníková.

Nakonec se na ni opravdu dostalo, byla první, která toho dne předstoupila před primátora k řečnickému pultu. Ve svém tříminutovém projevu kritizovala hlavně linku 119, kterou pravidelně zaplňují hlavně pasažéři s kufry směřujícími na letiště. Občané tak podle seniorky musí čekat mnohdy i na dva další spoje, než se do autobusu dostanou. „Žalostná je i situace s autobusem 206, který jezdí do Obchodního centra Šestka pouze dvakrát za hodinu. Ti, kdo vymysleli tyhle dopravní změny, si zahrávají s důvěrou lidí," zlobila se pětaosmdesátiletá seniorka.

Její promlouvání do duše radním a zastupitelům však mnozí ani neslyšeli. Jakmile primátor Svoboda ohlásil, že jsou na řadě podněty občanů, sál se rychle vylidnil. „Je to znevažování občanů. Přijde mi, že to hodně radních bere ve stylu, že si to tu lidé odříkají a my se na to můžeme vykašlat. To mě hodně mrzí," sdělila Pražskému deníku po interpelaci seniorky Koutníkové Marie Kousalíková, starostka Prahy 6.

Vadilo jí také, že primátor Svoboda nenechal seniorku domluvit, byť už měla půl minuty po časovém limitu. „Víte, pro tuto paní je strašně těžké zformulovat něco během tří minut, protože nemá ty zkušenosti. Klidně ji mohli nechat domluvit. Já připomínky od paní Koutníkové ale převezmu a pošlu Radě opět písemně," slíbila starostka Kousalíková.

Rozhovor v předsálí

A co na vystoupení Věry Koutníkové říkal radní Josef Nosek, kterému byla petice určena? „Není to první petice, kterou jsme kvůli zářijové změně v dopravě dostali. Na všechny předchozí jsme odpovídali velmi podrobně písemně, " vysvětlil radní Nosek a následně se obrátil na seniorku Koutníkovou, která si s ním přišla osobně promluvit do předsálí.

„Už pokolikáté odpovídám to samé, ale ona je to pravda. V Dejvicích je souběh tramvají a autobusů. Ale všude po Praze se dotkly cestujících změny. Není možné, aby byli všichni spokojení. To by muselo stát jízdné třikrát tolik," poukazoval na nemožnost zavděčit se všem Pražanům Josef Nosek.

Seniorka se nenechala odbýt. Skoro osmiminutový rozhovor s radním zakončila slovy: „Já myslím, že když se chce, tak jde všechno." „Nejde, to," oponoval jí radní Nosek. „Neumíme udělat bydlení zadarmo, dopravu zadarmo, neumíme zařídit, aby autobusy zajížděli všude, kam byste chtěla."

Seniorka ale chtěla mít poslední slovo. A měla ho. „Bylo tu tolik skandálů s dopravním podnikem a dalšími organizacemi! Zkrátka se šetří na nesprávném místě," ukončila rozhovor Věra Koutníková a s berlí odkráčela z Mariánského náměstí.(