„Pokud by se v budoucnu chtěla Praha ucházet o pořádání olympijských her, první, co by se muselo změnit, by byl postoj české společnosti, především Pražanů, k pořádání takové akce," řekl Pražskému deníku Ondřej Lněnička, starosta Letňan.
Obyvatelé metropole by podle něj museli vidět, že pořádání olympijských her, na něž by šly peníze z jejich daní, má smysl. A navíc – že hry budou pro hlavní město přínosem, nikoliv zátěží.
Dalším předpokladem by pak bylo precizní, fundované a hodnověrné posouzení dopadů olympiády, především její přípravné fáze, na Pražany a na životní prostředí v Praze.
Starosta Prahy 18 také zdůraznil, že by se musely jasně vymezit vztahy mezi Českou republikou a Prahou, včetně finanční spoluúčasti státu na takto významném sportovním podniku. „Neméně důležité by pak bylo i zajištění aktivní účasti jednotlivých sportovních svazů v dané věci. Obávám se však, že případ pádu Sazky nedává svazům dobrou vizitku, a ani nevzbuzuje přílišnou důvěru v ně, tzn. v to, zda by byly schopny se o věc řádně postarat," podotýká Lněnička.
Možnost světového sportovního klání by samozřejmě neovlivnila jen sportovce. „Pozitivní dopad by byl i na ubytování, dopravu, telekomunikace či infrastrukturu," poukazuje na možné výhody pořádání olympiády Martin Němec, architekt ze společnosti ADNS, která projektovala olympijská sportoviště. S tím souhlasí i Ondřej Lněnička.
„Jako velký přínos bych viděl pro Prahu i Letňany, že by muselo být nalezeno efektivní řešení pražské dopravy. Mimo jiné by musel být dokončen pražských okruh, který je pro nás, obyvatele severovýchodu Prahy, zásadní. Zejména by bylo důležité spojení na Suchdol a na Letiště Praha, či další podstatná složka pražské dopravy představovaná Vysočanskou radiálou."
Je tedy reálné, aby myšlenka na konání olympijských her v metropoli byla opět vzkříšena? Budoucnost je podle Terezy Králové, tiskové mluvčí magistrátu, vždy otevřená.
„Současné vedení hlavního města Prahy ale o myšlence olympijské Prahy nediskutuje a tato myšlenka nemá ani aktivní zastánce," prozradila Pražskému deníku tisková mluvčí Tereza Králová.
To je ale podle architekta Martina Němce škoda. „Je smutné, že se pražské olympijské záměry nedotáhly do konce. Diskuse by však musely být vedeny na bázi odborné, ne emoční a veskrze politické. Přípravy by se musely dělat se zodpovědností, která odpovídá tomuto tématu. A ne jen jako hochštaplerský rozmar hyperaktivního politika."
Praha by podle Němce ale do budoucna neměla zavrhovat celou myšlenku na pořádání většího sportovního klání. „Mohlo se zde konat například mistrovství světa v atletice či jiném odvětví," navrhuje architekt Němec.
Bude aspoň stadion?
„Olympijský stadion byl navržen z jedné poloviny jako násyp zeminy z okolních silničních staveb a z druhé poloviny z ocelové provizorní konstrukce. Po skončení a rozebrání by zůstala jen masivní část, která by sloužila jako městská hudební aréna či prostor pro outdoorové sporty," vyjmenoval možné využití stadionu Němec.
Magistrát je ale ke slibování jakýchkoliv sportovišť opatrný. „Tyto projekty zatím nejsou aktuální, ale samozřejmě nemůžeme vyloučit, že se Praha například k postavení stadionu nevrátí. To je ale hudba budoucnosti," sdělila Pražskému deníku mluvčí magistrátu Králová.