Také společné prohlášení politických reprezentantů Prahy 2, 3 a 6 už vloni na podzim deklarovalo nulovou toleranci hazardu. Městské části jsou do téhož data odhodlány očistit se od veškerých automatů. Umožňuje jim to novela loterijního zákona, kterou vedle radnic dalších českých měst iniciovaly.

Stěžejním argumentem, na který slyší i většina voličů ve čtyřech zmíněných pražských obvodech, je snaha „přidusit" pouliční kriminalitu bující právě v okolí temných hráčských doupat. Provozovatelé dotčených podniků ale v souvislosti s blížící se totální prohibicí hazardu na dvojce, trojce a šestce varují před údajně pravděpodobným vnikem „černých" heren, ze kterých pak státu, potažmo radnicím „nekápne ani koruna." Tuto připomínku v rámci půl roku trvajícího zkoumání expertní radniční komisí částečně zohlednila Praha 1. Hodlá totiž, na rozdíl od Prahy 2, 3 a 6 tolerovat hotelová kasina. Především pro hazardu chtivé cizince jich tu po roce 2015 zůstane celkem třináct.

Ovšem i hotelových kasin by se chystaná restrikce měla poměrně zásadně dotknout. Například ze současných šesti, sídlících dosud na Václavském náměstí, by měla zbýt pouze dvě a to v hotelu Ambassador a Jalta.

close fb-pd-podval zoom_in

Opoziční zastupitelé Prahy 1 přesto nešetří kritikou vedení radnice. „Neprošel náš návrh na zrušení kasin sídlících v blízkosti škol, ani na omezení jejich provozní doby," podotkl Filip Pospíšil, zvolený za Stranu zelených. Zastupitelce za Věci veřejné Kateřině Klasnové se nelíbí sám fakt, že se Praha 1 po vzoru okolních městských částí nepřipojila k nulové toleranci hazardu.

Ještě nedávno přicházely do redakce Pražského deníku rozhořčené ohlasy obyvatel Prahy 6 či 3. Lidé s poukazem na výše zmíněnou deklaraci nulové tolerance hazardu upozorňovali na stále se množící počet heren v jejich okolí.

„Ze strany politiků jde jen o populismus. Herny stejně nezmizí. Zůstává tu Las Vegas východoevropského střihu," napsal například Karel Paul ze Žižkova. Nejen on, ale také všichni ostatní obyvatelé Prahy 3, 2 a 6 by nejpozději od roku 2015 měli definitivně změnit názor. Stávající vedení místních radnic nechce na svém území žádné herny. Přestože například pro Prahu 2 to bude znamenat roční výpadek ve výši zhruba 20 milionů korun z obecního rozpočtu. Se ztrátami v řádech desítek milionů musí počítat i trojka se šestkou.

„Ty peníze se snad vrátí v omezení pouliční kriminality. Zatím aby se tu člověk bál vytáhnout po setmění paty z domu," reaguje Jiří Dvořák z Břevnova. Provozovatel herny, „zatím" sídlící nedaleko Vítězného náměstí ale pod příslibem zachování anonymity Deníku svěřil, že dle jeho názoru radnice na nulovou toleranci doplatí.

„Místním hráčům se budou nabízet ilegální prostory. A i když ze začátku pojedou hrát třeba do sousedního obvodu, odsud stejně nakonec nezmizí," řekl s tím, že zvažuje žalobu na radnici. „Chtějí mi bránit v podnikání," zdůvodnil.

S výjimkou třinácti hotelových kasin má od roku 2015 platit prohibice hazardu i v Praze 1. „Z vyhlášky jsme vyškrtli všechny herny, ujistil starosta jedničky Oldřich lomecký (TOP09) s tím, že povětšinou „zaplivaná" doupata dělala městské části nejen ostudu, ale „produkovala" i zástupy kriminálníků. Omezený počet kasin podle něj zůstat může. I když už nebudou smět lákat zákazníky neony a otevřenými výlohami.

„Zůstat mohou vzhledem k tomu, že je navštěvují převážně zámožní cizinci, což je specifikum Prahy 1," vysvětlil. Naproti tomu je přesvědčen, že zákazníky heren jsou spíše sociálně slabší, utrácející v automatech mnohdy i dávky v hmotné nouzi. Místostarosta Prahy 1 Jan Krejčí (TOP09) už dříve připustil, že částečná tolerance kasin je také pragmatickou otázkou. Představuje totiž příjem zhruba 50 milionů korun ročně do radničního rozpočtu.

A právě rozpočtové příjmy motivují především okrajové městské části k tomu, aby síť heren na svém území regulovaly co nejméně. Jak to po roce 2015 bude vypadat v Praze 8, 10 či 11? Dozvíte se to v dalším vydání Deníku.